Výbušné dny! Nová jasná skvrna pozorována na Venuši

Dr Emily Baldwin
Astronomy Now

V mračnech Venuše se objevila intenzivní jasná skrvna. Souvisí se sopečnou činností na povrchu?

Sluneční soustava se osypává. Nejdřív do Jupitera narazil asteroid nebo kometa, což mělo za následek tmavý šrám v jeho atmosféře, a nyní se i Venuše pyšní bílou skrvnou, která se nachází v jižní polární oblasti.

Pozorovatel Venuše Frank Melillo upozornil další amatérské astronomy a vypráví o svých záběrech pořízených 19 července: „Nebylo to poprvé, kdy jsem viděl jasné skrvny, ale v tomto případě jde o mimořádně jasnou a značně intenzivní oblast.

Podle jeho úvah by vysvětlením mohl být atmosférický efekt, ale mohlo by se jednat o projev sopečné činnosti na povrchu planety? Venuše je zahalena do husté vrstvy mračen, které brání přímému pozorování povrchu. Proto se k mapování povrchu používá radar, sopečná činnost není nikdy pozorována přímo.

„Sopečná erupce by byla skvělá, ale je třeba vyčkat a zjistit o co jde!“ říká specialista na Venuši Dr. Sanjay Limaye z University of Wisconsin. „Aby erupce dostala mrak do takové výšky, musela by být značně silná.“ Kromě toho poloha skvrny na 50 stupni jižní zeměpisné šířky je mimo oblast známé sopečné činnosti.

Melillo dodává, že skrvna nebude při další pozorování tak intenzivní jako nyní a to díky rychlé rotaci atmosféry. „Doufám, že někdo bude ve čtvrtek zabírat Venuši, v době kdy bude viditelná tato část atmosféry.“

Další pozorování pomůžou zjistit původ této jasné skrvny a její vývoj s postupným vířením atmosféry.


Komentář:
Sopečné erupce? Někteří vědí, co se skutečně děje…

Vojenské tajemství: blížící se vesmírné kamení zůstane utajné

Vědci již 15 let využívají údaje získané americkými tajnými družicemi, o přírozeném výskytu jasných bolidů v zemské atmosféře – ale s tím je nyní konec. Nedávné rozhodnutí o novém postupu americké armády nyní výslovně uvádí, že pozorování tajnou vládní vesmírnou technikou o bolidech, budou  klasifikovány jako tajné a nebudou publikovány, SPACE.com zjistilo.

Mezi hlavní cíle družic patří detekce testů jaderných bomb, a jimi zprostředkovaná charakterizace asteroidů a menších meteoroidů, když narazí do atmosféry, byla pro vědce neplánovaným zdrojem velkého množství dat.

Výsledek: Vesmírné kameny, které vybuchnou v atmosféře, zůstanou od teď utajené.

„Je pro nás záhadou, proč nyní došlo k této náhlé změně,” řekl jeden vědec, který pracuje v této oblasti. „Je to nešťastné, protože tu byla velká míra synergie … velmi dobrá dohoda o spolupráci. Systémy byly využívány ve dvojím režimu, kde se dařilo dělat mnoho vědy, kterou by nebylo možné udělat jiným způsobem. Je to politováníhodná změna politiky.“

Vědci se domnívají, že nejen že bude ohrožen výzkum hrozby z vesmíru, ale veřejné chápání někdy dramatických nebeských výbuších bude sníženo, což pravděpodobně povede k přehánění a strachu z neznámého.

Nic k vidění, pokračujte.

Související: Odborníci jsou zmateni podivnou skvrnou na Venuši


Zdroj článku
: Smashing days! New bright spot observed on Venus

  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.