V těsné blízkosti Země prolétl obří balvan

Ve vzdálenosti pouhých 63,5 tisíce kilometrů minula dnes Zemi planetka 2009 DD45. Podle astronomů je to obrovský balvan o průměru necelých 30 metrů, který není nebezpečný. Byl to jeden z dvaceti nejtěsnějších, dosud pozorovaných, průletů podobných těles kolem zeměkoule.

Miniplanetka minula Zemi ve 14 hodin 44 minut středoevropského času. Proletěla ve výšce necelého dvojnásobku vzdálenosti, ve které obíhají stacionární družice.

Těleso objevil automatický dalekohled na australské observatoři Siding Spring nedaleko městečka Coonabarabran letos už 27. února krátce po poledni světového času.

Výpočet brzy ukázal, že míří k naší Zemi. Do sféry gravitačního vlivu planety vstoupila miniplanetka o den později. Dnes v 02:12 SEČ překročila dráhu Měsíce a stále se přibližuje k zeměkouli.

Poté, co proletí perigeem své hyperbolické dráhy, se začne opět od Země vzdalovat. Zítra ráno už bude dál, než obíhá Měsíc a 4. března opustí sféru gravitačního vlivu Země. Pak opět zmizí v hlubinách sluneční soustavy.

Takováto blízká setkání nejsou pro Zemi ničím neobvyklým. Většinu z nich však ani nepostřehneme, protože tělesa jsou příliš malá.

Aktualizace: Alberto Quijano Vodniza z University of Nariño vyfotografoval na observatoři v Kolumbii s pomocí 14 palcového teleskopu asteroid v době kdy byl stále na cestě k Zemi. Záběry 30 – 40 metrového kamene, rozměr podobný tělesu které v roce 1908 vybuchlo nad Tunguskou, byly pořízeny 13 hodin před nejbližším přiblížením. Zde je 1 MB film.

Zdroj: Small Asteroid Buzzes Earth‏ V těsné blízkosti Země prolétl obří balvan

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank