Výbuch meteoru nad Jižní Afrikou proměnil noc v den

Sapa
TimesLive

 

© Lunar and Planetary Institute, Universities Space Research Association
Satelitní záběr dopadového kráteru meteoru Vredefort Dome: Jižní Afrika je domovem největšího a nejstaršího (známého) dopadového kráteru na světě.

„To co lidé včera večer viděli byl skoro určitě meteor,“ řekla Claire Flanaganová, astronomka Johannesburgského planetária.

Lidé viděli jasné „zeleno-modré“ světlo, které v sobotu večer okolo 23 hodiny směřovalo k Pretorii.

„Prolétlo to nad provincií Gauteng směrem k Limpopo… pohybovalo se to vysokou rychlostí ve výšce zhruba 90 kilometrů,“ řekla Flanaganová. …

„Okolo 20 hodiny jsem viděl na obloze záblesk, nejdříve jsem si myslel, že se mi to jen zdá, ale viděl to i můj známý,“ napsal [na fóru mybroadband.co.za] jeden z očitých svědků.

… Další napsal: „[Také] jsem to viděl v Hartbeespoortu. Několik sekund to vypadalo téměř jako denní světlo, nejsem si jistý, zda šlo o meteor… bylo to skvělý…“

Další tvrdili že slyšeli a viděli „jasný výbuch“.

„Já a pár známých jsme okolo 23 hodiny seděli venku na Lonehillu, když si můj kámoš v dálce všiml záblesků. Poté, co ukázal, jsme se podívali nahoru a v ten moment se obloha na sekundu nebo dvě rozzářila jako ve dne. Obloha byla ve skutečnosti zabarvena do modra.

Flanaganová řekla, že pokud byl slyšet výbuch, znamená to, že se meteor rozpadl za letu. „Rychlost by způsobila jeho vznícení a rozpad,“ řekla Flanaganová. … Flanaganová dodala, že pokud meteor dopadl, nezpůsobil by v místě dopadu velkou škodu.

Nemohla určit jeho velikost, protože to bylo nečekané a nesouviselo to s žádným meteorickým rojem, ale řekla, že planetárium bude událost vyšetřovat.

 

Komentář: Aktualizace: Toto je údajně video “meteoru, který v sobotu proletěl nad Jižní Afrikou a dopadl v Botswaně”:

Aktualizace 2: Objevilo se nové video, které zachycuje celou událost v celé její působivosti:

Zdroj:  Meteor turns night into day with bright explosion over South Africa

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

One thought on “Výbuch meteoru nad Jižní Afrikou proměnil noc v den

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank