Ohnivá koule nad východní Evropou

Na Severu

 

Ohromný bolid, který vybuchl nad východní Evropou na začátku tohoto měsíce, bylo možné vidět v Polsku, Maďarsku, Slovensku a České Republice. Svědkové popsali světlo, které bylo „jasnější než měsíc v úplňku“ doprovázené „hlasitým hlukem, který nelze slovy vyjádřit.“

Tlaková vlna způsobená výbuchem doslova roztřásla bezpečnostní kamery, které zachytily moment kdy se noc proměnila v den:

“Obyvatele slovenských Košic vystrašilo v neděli v noci zvláštní světlo na obloze a silný výbuch, po kterém následovala tlaková vlna. Podle astronomů se k Zemi zřejmě přiblížilo těleso z vesmíru, které krátce před dopadem pravděpodobně vybuchlo v atmosféře.
[…]
“Okolo půl dvanácté se v okně do dvora objevilo a pomalu začalo šířit jasné světlo,” uvedla obyvatelka obce Jasov u Košic. “Ne jako blesk, ale velmi pomalu, dokud nebylo v pokoji světlo jako ve dne. Zdálo se nám zvláštní, že nezaštěkal jediný pes,” pokračovala.

“Potom světlo zmizelo a přišel ten zvuk. Bylo to hluk podobný bubnování, v uších jsme měli tlak, jako když stojíte u reproduktorů. Trvalo to minimálně minutu,” popisovala nedělní jev Jasovanka.

Podle Chochola těleso vlétlo do atmosféry, kde se začalo třením zahřívat a explodovalo ve výšce asi 30 kilometrů nad zemí. Výbuch pak doprovázelo světlo, které bylo při dosáhnutí své maximální jasnosti tisíckrát silnější než jas Měsíce v úplňku.

“Mohlo se jednat o jeden z meteoroidů, které krouží okolo Země a někdy se stane, že se srazí se Zemí,” řekl Chochol a dodal, že astronomové bohužel nemají k dispozici žádný vědecký záznam. “Máme sice na Lomnickém štítě bolidovou kameru, ale bylo pod mrakem. Takže máme pouze hlášení od lidí, na jejichž základě se daný úkaz snažíme vysvětlit,” uvedl.

Podivné světlo tak ve špatné kvalitě zachytila jen jedna kamera z evropské bolidové sítě, objevily se ale také amatérské záběry z Prešova. K určení místa dopadu a celkové rekonstrukce pohybu tělesa to odborníkům zřejmě stačit nebude. K přesnému vypočítání by potřebovali záznamy z nejméně tří nezávislých míst.”

Zdroje

Východní Slovensko ozářil výbuch meteoroidu

Central East Europe

Aktualizace:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_vesmir/na-vychodni-slovensko-dopadl-meteorit-vedci-nasli-jeho-ulomky_201003311730_mhromadka

http://www.astro.cz/clanky/ukazy/nedaleko-kosic-nalezeny-ulomky-meteoritu.html

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank