SOTT Proměny Země – květen 2018: extrémní počasí, planetární změny, bolidy

SOTT Media

Zatímco v průběhu celého měsíce května padal mimosezónní sníh, od Skalnatých hor a severních USA, po Kanadu, severní Evropu, severovýchod Číny, severní Indii, Kašmír a Nepál, byly to povodně téměř “biblických” rozměrů, které v tomto měsíci patřily mezi hlavní podívanou.

Spojeným státům a značné části Evropy se dostalo velké množství tornád a ničivého krupobití… jak se zdá, obří kroupy se stávají novým normálem v mnoha částech světa.

Tisíce lidí napříč Jižní Amerikou, Evropou, Asií, na Středním východě a v Africe byly v některých oblastech vyhnány a odříznuty od dodávek elektřiny v důsledku pozoruhodně silných a vytrvalých  rážek. Somálsko, které bylo sužované rozsáhlým suchem, je nyní zaplaveno kvůli nebývalému dešti, zatímco pouštní země Jemen zaznamenala tříletý úhrn srážek během jednoho dne v důsledku cyklónu Mekunu. První pojmenovaná bouře sezóny 2018, hurikán Alberto, také přinesla povodně a zkázu na Kubu.

Proudy deště, krupobití, záplavy a neobvyklé teploty také poškodily velké množství plodin v některých z nejúrodnějších oblastí světa, což vyvolalo obavy z potravinové krize v ne příliš vzdálené budoucnosti.

Vulkanická činnost v tomto měsíci byla korunována sopkou Kilauea, která nadále chrlí nezastavitelný proud lávy, který postihl tisíce obyvatel Havaje. Jak vytékala láva, zemětřesení M6.9 také otřáslo velkým ostrovem a spustilo roj menších zemětřesení a nejméně tucet lávu chrlících trhlin, které se následně otevřely a zničily 37 budov, z toho 28 domácností. Nejméně 1800 lidem byla nařízena evakuace. Sopka Kilauea na konci měsíce také překvapila metanovými plameny a toxický plyn zamořil celou oblast.

Ale Kilauea není jediná, která chrlí lávu; mnoho dalších sopek kolem Ohnivého kruhu – jako Volcan de Fuego, Sinabung a Mount Merapi – je aktivních…

Zde je video (poznámka – je třeba v nastavení spustit české titulky):

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank