Nevídaný počet hurikánů za posledních 35 let: zkušený reportér počasí o ,prudkém nárůstu cyklonické activity v oceánechʻ

RT

Satelitní pohled na hurikán Florence

Svět čelí rekordnímu počtu bouří, které ve stejnou dobu běsní napříč severní polokoulí. Jen v tomto týdnu jde o pět tropických bouří, včetně potenciálně „katastrofického“ hurikánu Florence, meteorologové říkají.

Florence, hurikán 2. kategorie 2, který již v USA vyvolal rozsáhlé evakuace, není zdaleka jediný, který se potuluje Atlantikem. Další hurikán, Helena, ztrácí na síle ve východní části oceánu a pohybuje se severovýchodně směrem k Evropě, podle Amerického Národního hurikánového centra (NHC). Nicméně u tohoto hurikánu 1. kategorie se však očekává, že ztratí na síle předtím, než skutečně dorazí na evropské břehy, podle vědců kteří věří, že se nakonec na začátku příštího týdne dostane do západní části kontinentu jako bouře.

Během 35 let předpovídání počasí v televizi jsem NIKDY neviděl tolik aktivity v tropech ve stejnou dobu

 

Mezitím v Karibském moři tropická bouře Isaac prochází Malými Antilami, kdy jeho rychlost větru dosahuje více než 70 kilometrů za hodinu. I u něj se však očekává, že ztrati sílu příští pondělí dorazí na Jamajku ve formě tropické deprese.

Také další bouře, Joyce, vznikla v Atlantském oceánu a nyní směřuje k portugalským Azorským ostrovům, kam podle prognóz NHC dorazí jako tropická deprese počátkem příštího týdne.

Atlantik však má ve svém rukávu potenciálně ještě více nepříjemných překvapení. Ve čtvrtek meteorologové zaznamenali atmosférickou poruchu v centru Mexického zálivu, ze které by se v příštích 48 hodinách mohla stát další tropická bouře.

A není to jediná část severní polokoule, která je zasažená nepříznivým počasím. V Tichém oceánu se super tajfun Mangkhut blíží k severní části Filipín, kde již úřady nařídily evakuaci. Meteorolog Tim Heller na Twitteru napsal, že během své 35leté kariéry „nikdy neviděl tolik aktivity v tropech ve stejnou dobu“.

V oceánech dochází k „prudkému nárůstu cyklonické activity“, píše Washington Post v článku který vysvětluje, že současný průběh několika bouří v Atlantiku, je způsoben náhlým spojením dvou faktorů: energie a větru. Silný vítr v atmosféře může zabránit vzniku bouřek v nižších nadmořských výškách, ale nyní jsou všechny větry ve všech těchto oblastech mírné. Navíc poryvy větru dosáhly svého sezónního minima, což způsobuje, že jakákoliv začínající tropická porucha se stala bouří.

 

Komentář: Bezprecedentní počet bouří je jen jedním příkladem probíhajících extrémních meteorologických událostí po celém světě, a to kvůli nízké sluneční aktivitě, současnému oslabování magnetosféry a maximu kosmickému záření. Chcete-li se podívat na nejnovější události, podívejte se na poslední SOTT Proměny Země:

 

Zdroj článku: Unseen in 35 years: Veteran weather reporter on oceans ‘exploding with cyclonic activity’

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank