Stovky obětí po třímetrové tsunami a zemětřesení v Indonésii

Novinky.cz

V důsledku páteční série zemětřesení zemřelo v indonéském městě Palu nejméně 384 lidí. Další stovky lidí jsou zraněny. Město v pátek zasáhla až třímetrová vlna tsunami, kterou vyvolaly otřesy země o síle 7,5 stupně Richterovy škály.

 

[Moment, kdy vlna tsunami zasáhla indonéské město Palu]

Město Palu leží na indonéském ostrově Sulawesi, který v pátek spolu s otřesy zasáhla také vlna tsunami.

(c) Google Maps

„Potřebujeme jakoukoli pomoc,” sdělil ředitel kliniky ve středisku ostrova, ve městě Palu. Mluvčí záchranářské agentury Sutopo Purwo Nugroho řekl na tiskové konferenci. Podle něj je ještě třeba mnoho obětí najít.

Dodal, že nemocnice v Palu byla natolik poškozena, že lékaři musejí ošetřovat zraněné přímo na ulici. Úřady také varovaly obyvatele, aby se nevraceli do svých obydlí, protože ještě mohou přijít další otřesy.

Záchranné práce zkomplikoval výpadek elektrického proudu, který narušil komunikační systémy, píše agentura Reuters.

blank
Záchranáři vyprošťují oběti pátečního zemětřesení a vlny tsunami v indonéském Palu. FOTO: Rifki, ČTK/AP

Třímetrová vlna tsunami zpustošila pobřeží a Palu je zavaleno troskami ze zřícených domů, těžce poškozená je také místní mešita, která je do půlky zalitá vodou, i nákupní centrum. Živel obydlenou oblast postihl asi hodinu poté, co indonéské úřady varování před ničivou vlnou mylně odvolaly.

Videa, která se objevila na sociálních sítích, zachycují lidi, kteří před tsunami utíkají a vyděšeně křičí. Kromě Palu, jež je domovem 380 000 lidí, bylo postiženo i město Donggala. Ze snímků je patrné, že se tam zřítil velký most. Poškozena je i řídící věž letiště a přistávací dráha na letišti v Palu, i když Nugroho řekl, že část letadel může přistát.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120 000 v Indonésii.

 

NS komentář:
Aktualizace – k dnešnímu dni (8.10.2018) je počet obětí stanoven na 1944, ale vzhledem k tomu, že úřady ztrácí naději na nalezení dalších pohřešovaných, toto číslo by mohlo být až trojnásobné.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank