OSN tvrdí, že planeta má jen 12 let na to, aby odvrátila chaos způsobený globálním oteplováním

RT

 

© Siegfried Modola / Reuters

 

Světové národy by se měly sjednotit, v „bezprecedentním” úsilí zbrzdit celosvětový nárůst oteplování, ve větším než dohodnutém rozpětí, uvedl panel OSN pro změnu klimatu. To by omezilo škody způsobené industrializací.

Důsledky globální změny klimatu budou pro naši planetu méně závažné, pokud by se zemím na celém světě, podařilo snížit nárůst teploty na 1.5°C nad úrovně před industrializací, namísto referenčního cíle 2°C, který je současným cílem, uvedl v pondělí Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). Studie uvádí, že dosažení tohoto cíle je možné, ale bude to vyžadovat revoluční změny způsobů výroby elektřiny a postupné vyřazování fosilních paliv, zejména uhlí. Zásadní přeměna bude také zapotřebí u dopravní sítě, stejně tak v životním stylu lidí, zejména pokud jde o pěstování potravin.

 

 

Půlstupňový rozdíl by mohl zastavit téměř úplné vymizení korálů a zmírnit tlak na Arktidu, kde probíhá stálé tání. Výška hladiny moře by byla o 10 cm nižší při nárůstu o 1.5°C ve srovnání s 2°C do roku 2100. „Každý dílek dalšího oteplování, obzvlášť když oteplování o 1.5 °C nebo větší, zvyšuje riziko spojené s dlouhodobými nebo nevratnými změnami, jako je ztráta některých ekosystémů,” řekl Hans-Otto Pörtner, spolupředseda IPCC pracovní skupiny II.

 

 

Aby bylo dosaženo požadovaného cíle, emise oxidu uhličitého na celé planetě, by měly do roku 2030 klesnout o 45% oproti úrovni z roku 2010 a dosáhnout „čisté nuly” kolem roku 2050, aby se zabránilo katastrofickým dopadům, uvedli vědci.

Zpráva vycházející z více než 6 000 vědeckých prací uvádí, že důsledky jako je nedostatek vody, extrémní počasí, šíření nemocí a nedostatek potravin, budou méně závažné při teplotním růstu o 1.5°C oproti růstu o 2°C. Pokud lidstvo překročí prahovou hodnotu 1.5 °C, lidé se budou muset spolehnout na technologie, které odstraňují uhlík z atmosféry. Nicméně zpráva uvádí, že „účinnost takových technik není ve velkém měřítku prokázána a některé mohou znamenat značné riziko pro udržitelný rozvoj”.

Pondělní zpráva, je pokračování k Pařížské dohodě v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu v Paříži z roku 2015, kdy se 195 zemí zavázalo udržet globální teploty „výrazně pod” 2°C nad úrovní před industrializací. To, zda je cíl dosažitelný nebo ne, bylo zpochybněno poté, co prezident Donald Trump odstoupil od dohody a tvrdil, že je pro jeho zemi nespravedlivá. Zatím na planetě došlo ke zvýšení teploty o 1°C, ve srovnání s předindustriální úrovní. Zpráva upozorňuje, že současné závazky států snížit emise neomezí růst globálního oteplování o 1.5 °C a zdůrazňuje, že k oteplení o 1.5 °C dojde někdy v letech 2030 až 2052, pokud budou pokračovat současné trendy.

 

Komentář: Čas od času musí globální oteplovači vylézt a všem připomemout, že svět je nebo za několik desetiletí bude jen krok od upečení se do křupava. A médiím pochopitelně nevadí, že „věda” o globálním oteplování je chybná, podvodná a používaná jako politická zbraň (odkaz v češtině na našich stránkách, pozn. překl.). Viz též:

 

Na Severu komentář: další články na našich stránkách, které jsou součástí seriálu o klimatických změnách, najdete zde.

Dále připravujeme pravidelné měsíční video přehledy o probíhajících proměnách Země, které dokumentují současný stav a umožňují porovnání stupňujících se procesů (nejen) na naší planetě za uplynulé roky.

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank