Modré světlo z elektronických obrazovek působí na děti dvakrát silněji, varují vědci

Monika Kovačková
Flowee.cz

 

Mobily, notebooky i televize dokážou děti sice perfektně zabavit, na druhé straně jim však mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace – od spánkových poruch až po snížení imunity. Příčinou je vyzařované modré světlo, které ovlivňuje produkci zdraví prospěšného hormonu melatoninu, a to u dětí i teenagerů dvakrát silněji než u dospělých.

Autoři studie navázali na pět desítek výzkumů z celého světa zaměřených na děti a mládež ve věku od 5 do 17 let. Všechny nezávisle na sobě potvrdily, že vystavení elektronickým obrazovkám je u mladých lidí spojeno se zhoršeným usínáním, nízkou kvalitou spánku i významným zkrácením doby spánku. „Velké množství studií ukázalo, že děti a dospívající, kteří konzumují média prostřednictvím obrazovek, mají vyšší pravděpodobnost, že zažijí poruchu spánku. My jsme však chtěli jít o krok dále a odhalit důvody, proč tomu tak je,“ vysvětluje hlavní motiv výzkumu Monique LeBourgeois, docentka na katedře integrační fyziologie.

Na světlo vycházející z digitálních obrazovek jsou děti náchylné hlavně proto, že mají ještě velice citlivé čočky. (c) Shutterstock

V rámci studie byla skupina dospělých a dětí ve školním věku vystavena stejnému množství a intenzitě modrého světla, které je přítomné ve všech elektronických obrazovkách. Následně byla změřena hladina melatoninu v jejich krvi. Ukázalo se, že úroveň melatoninu u dětí klesla dvakrát tolik, což vědci vysvětlují nedokončeným vývojem oční čočky, která není na světlo takové intenzity připravena.


Oči ani mozek dětí nejsou dostatečně připravené

„Děti a mladiství mají průhlednější čočky, takže je jejich citlivost na modré světlo i jeho průchodnost daleko vyšší než u starších osob. Světlo navíc funguje jako primární časoměřič mozku – potlačuje hormon podporující spánek melatonin, čímž oddaluje ospalost a doslova tlačí zpět biologické hodiny,“ vysvětluje LeBourgeois. Poruchy spánku však nejsou jediným problémem potlačené produkce hormonu melatoninu. Melatonin, který je produkován za tmy v noci, dokáže naše tělo vyčistit od nebezpečných volných radikálů. Pokud se tak však vlivem světla nemůže stát, zvyšuje se riziko nejrůznějších chorob, včetně vážných onkologických onemocnění.

Viníkem narušeného spánku v důsledku expozice digitálních médií je podle vědců i takzvaná psychologická stimulace, která je u mladých velmi silná, ať už se věnují počítačové hře nebo chatu s přáteli. Kvůli kognitivnímu vzrušení, které ji doprovází, je zcela sabotován spánek i rozházen noční i denní cyklus.

blank
Televize a počítače dětem z pokojů raději odstraňte. Ukolébat je přece mohou i pohádkové knížky. (c) Shutterstock


Mobilní technologie namísto hraček

Vědci proto doporučují odstranění elektronických obrazovek z dětských pokojů a úplný zákaz jejich používání v průběhu noci a minimálně jednu hodinu před spaním. To, že jsou tato doporučení více než potřebná, potvrzují fakta plynoucí z této studie. Ukazuje se, že od roku 2011 se užívání mobilních technologií dětmi do 8 let ztrojnásobilo. Více než 75 % dětí a dospívajících má ve svém pokoji alespoň jednu elektronickou obrazovku, 60 % je působení obrazovky vystaveno hodinu před spaním a 45 % kontroluje svůj mobil i v průběhu noci.


Bezpečnější přístroje do pěti let?

Tato studie odstartovala pětiletý výzkum financovaný Národním institutem zdraví, v jehož rámci jsou děti vystavovány různým intenzitám světla, přičemž je měřena jejich hladina melatoninu v krvi i načasování biologických hodin. Cílem výzkumu je pak přesně určit bezpečnou dávku modrého světla a na jejím základě vytvořit závazné pokyny pro výrobce mobilních technologií.


Komentář:
Modré světlo používané pozdě večer a v noci neškodí zdaleka pouze dětem.  “Výrobci dělají, co trh žádá, a trh žádá hodně světla, na jeho negativní účinky nikdo nekouká”, tvrdí světelný technik Hynek Medřický. Dlouhodobě se zabývá vlivem tzv. modrého světla na člověka. Škodlivé začíná být ve chvíli, kdy se chystáme jít spát a kdy by měla stoupat hladina hormonu melatoninu, který je důležitý pro správný průběh regeneračních procesů v těle, vysvětluje. Lidé by podle něj měli přestat sledovat televizi nebo monitor počítače 90 minut před tím, než si jdou lehnout.

Nebezpečné světlo z mobilů? Od lékařů možná uslyšíme nepěknou diagnózu

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank