AKTUALIZACE: Jih Francie sužují bleskové záplavy, nejméně 13 mrtvých

Novinky.cz
15.10.2018

Záplavy v jižní Francii, ilustrační foto

Bouřky s intenzivními dešti a následnými záplavami, které postihly oblast Aude na jihu Francie, si zatím vyžádaly šest obětí. O život přišli čtyři lidé, které smetla velká voda u Villardonnelu a ve Villegailhencu, další dva zemřeli na severu města Carcassonne. Jeden člověk se těžce zranil, když se částečně zhroutil zaplavený dům v Cuxacu, uvedl server zpravodajské televize BFMTV.

V oblasti platí stav ohrožení. Během šesti hodin spadl takový úhrn srážek jako za pět měsíců. Deště zaplavily silnice a mnohé oblasti jsou zcela odříznuté od okolního světa. „Mnoho silnic a komunikací je zaplaveno. Vyvarujte se cestování a jakémukoliv přemisťování,” varovala na Twitteru prefektura v Aude. Školy jsou uzavřené, doprava školních autobusů přerušená.

Aude je oblast v jihofrancouzském regionu Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées. Leží na pobřeží Středozemního moře, severně od Pyrenejí. Protéká jím stejnojmenná řeka, podle které je pojmenován.
Kromě Aude je ohroženo záplavami podle francouzského meteorologického ústavu dalších pět oblastí, a to Aveyron, Haute-Garonne, Hérault, Pyrénées-Orientales a Tarn.

V některých místech spadlo až 50 milimetrů srážek za hodinu. Celkové dopolední úhrny mohou místy dosahovat odhadem až 350 milimetrů srážek.

NS komentář: Podle aktuálních informací (17:30 SEČ) je obětí nejméně 13. Další videa najdete ZDE.