Orbánova vláda zakázala na univerzitách obor genderová studia

ČT24

Maďarská vláda zakázala univerzitám vyučovat obor genderová studia, který se zaměřuje na zkoumání kulturně vzniklých rozdílů mezi muži a ženami. Příslušný dekret minulý týden v pátek oficiálně vyšel v úředním věstníku. Stávající studenti genderových studií mohou studium dokončit, další zájemce už ale vysoké školy přijímat nesmějí.

Genderová studia od nynějška nefigurují na seznamu schválených magisterských oborů. Vláda svůj záměr oznámila už v létě a argumentovala tím, že o obor je velmi malý zájem. Šéf úřadu vlády Gergely Gulyás ale tehdy jasně sdělil, že důvod pro zrušení oboru je hlavně ideologický.

„Maďarská vláda je jasně přesvědčena, že lidé se rodí buď jako muži, nebo jako ženy. V životě si pak vedou podle svého uvážení co nejlépe, ale kromě toho maďarský stát nechce utrácet veřejné prostředky na vzdělávání v tomto oboru,“ řekl.

Orbánova vláda hájí konzervativní hodnoty a opakovaně se například zaštiťuje návratem ke křesťanským hodnotám a podporou „tradiční rodiny“. Zástupci univerzit ale její krok kritizují jako nepřípustné zasahování do akademických svobod.

Nejvyhlášenější univerzitu založil „nepřítel“ Soros

Genderová studia se v současnosti vyučují na státní univerzitě ELTE a na Středoevropské univerzitě (CEU), která patří mezi nejvyhlášenější univerzity v Maďarsku. Na každé z nich studuje obor asi dvacet frekventantů.

Fungování CEU ztěžuje i loni v dubnu schválená kontroverzní novela vysokoškolského zákona. Ta omezuje působení zahraničních vzdělávacích institucí v zemi. Podle kritiků je norma namířena proti Středoevropské univerzitě. Zpravodaj ČT Lukáš Mathé tehdy konstatoval, že novela je pro CEU likvidující.

CEU, kterou založil americký finančník maďarského původu George Soros, se ocitla pod velkým tlakem maďarské vlády jako celek, protože podle ní nesplňuje požadavky právě novely vysokoškolského zákona. Tlak na CEU je součástí boje proti údajnému nepřátelskému vlivu Sorose na vývoj v Maďarsku. Orbán například Sorose obviňuje, že řídí masový příliv migrantů do Evropy.

 

NS komentář: Ukázkový příklad mediální manipulace. ČT se snaží vyvolat dojem, že uvedená obvinění jsou nepodložená. Již dříve uniklé dokumenty Sorosovy OSF a informace ohledně spolupráce s mnoha členy parlamentu EU nenechávají přemýšlejícího čtenáře na pochybách, že se Soros se svojí aktivitou vměšuje do záležitostí mnoha zemí včetně Maďarska. Přečtěte si třeba ‘Seznam Sórošovo neziskovek je venku! Rozvracejí zevnitř i Česko a Slovensko. Magnát si “zaplatil” i Transparency International!‘, článek, který vyšel na Aeronet.cz před dvěma lety. O dalších souvislostech pojednává text Pierre Lescaudrona ‘Existuje skrytá ruka za ,střetem civilizacíʻ v Evropě?

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank