Musíme bránit USA, vysvětluje šéf Amazonu žízeň po tučné armádní zakázce

Zdroj: iDnes, fih
17.10.2018


Desetimiliardová armádní zakázka s názvem JEDI je opředena tajemstvím a účast amerických firem na ní budí čím dál větší kontroverze. Šéf společnosti Amazon Jeff Bezos však žádné pochybnosti nemá. „Tahle země je skvělá a je nutné ji chránit,“ potvrdil nejbohatší muž planety zájem o lukrativní byznys.

„Pokud se velké technologické firmy budou otáčet zády k ministerstvu obrany, tahle země se dostane do problémů,“ dodal majitel Amazonu Bezos. Informovala o tom BBC.

Předmětem kontraktu za deset miliard dolarů, který je mnohem tučnějším soustem než běžné armádní zakázky, je vytvoření nového IT prostředí včetně takzvané cloudové infrastruktury pro ministerstvo obrany. Smlouva s vítězem se uzavře na deset let.

Enormní armádní kontrakt, známý pod zkratkou JEDI, však v poslední době dostává nálepku „kontroverzní“, a to kvůli rozporuplnému postoji dalších technologických gigantů. Google už ze soutěže před pár dny raději odstoupil po protestech části svých zaměstnanců.

Nechuť participovat na armádním projektu roste i v Microsoftu. Jeho zaměstnanci nedávno vyzvali v otevřeném dopise vedení firmy, aby se od této zakázky distancovalo.

„V zakázce, která je masivní svým rozsahem stejně jako zahalena tajemstvím, je pro nás prakticky nemožné zjistit, na čem budeme pracovat,“ uvedli zaměstnanci Microsoftu v otevřeném dopise. Část z nich se obává, že se svou prací přičiní k vedení války.

Amazon, alespoň v osobě svého nejvyššího představitele Jeffa Bezose, naopak nadšeně armádní zakázku vítá. Vymezuje se tak proti ostatním technologickým gigantům.

„Budeme dál podporovat ministerstvo obrany, protože tak je to správné,“ řekl Bezos na oslavách pětadvacátého výročí vzniku technologického magazínu Wired. „Tak skvělou zemi, jakou jsou USA, je třeba bránit,“ uzavřel Bezos.


NS komentář: Pokračování osvědčené spolupráce. Jeff Bezos byl v roce 2016 jmenován členem výboru poradců pro armádní inovace (Defense Innovation Advisory Board) pod Ministerstvem obrany USA. Webové služby Amazonu (AWS) poskytují úložiště pro materiály tajných služeb včetně NSA prostřednictvím kontraktu se CIA za 600 miliónů dolarů podepsaného v roce 2014. Chcete si domů pořídit amazonské Echo Plus k ovládání vaší ‘chytré’ domácnosti na bázi sítě 5G? Pokud ano, zapomeňte na zbytky soukromí, které vám ještě v dnešní době zbývají. Nemluvě o tom, že si Amazon bude ochotně mastit kapsu z prodeje dat o vaší domácnosti další straně. Bezos je opravdový nezištný patriot a srdcař, že?


Více o moderních digitálních špionech nejen v našich domovech
se dočtete v našich článcích 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank