Itálie čelí bouřím a záplavám, v Benátkách je 150 cm vody

Novinky.cz

V šesti oblastech Itálie včetně zaplavených Benátek platí nejvyšší stupeň ohrožení bouřkami, krupobitím a vichřicí. Varování vydala italská meteorologická služba. K víkednovým čtyřem obětem přibylo v pondělí dalších pět.

Dva lidi zabil ve Frosinone strom, jenž spadl na jejich auto. Při podobném incidentu byl v nedalekém městě Terracina zabit další člověk. Padající strom zabil i jednadvacetiletého mladého muže kráčejícího Neapolí a v Savoně na severozápadě Itálie zasáhl jednu ženu předmět uvolněný silným větrem.

V Benátkách voda stoupla v pondělí odpoledne do výšky 156 centimetrů a zaplaveno je 75 procent města. Je to pošesté v moderní historii, kdy voda ve městě přesáhla 150centimetrovou hranici. Poprvé to bylo v roce 1951, naposledy roku 2008. Rekordní byl rok 1966, kdy Benátky měly vodu ve výšce 194 centimetrů. Hladina vody se v Benátkách zvyšuje, když do nich silný vítr tlačí vodu z laguny, avšak současná situace je mimořádná.

V Benátsku od soboty napršelo přes 400 milimetrů a podle předpovědí má déšť pokračovat. „Jsme znepokojeni, protože se to podobá situaci, jakou Benátky zažily v době silných záplav v roce 1966 a 2010, ba je to i horší. Půda je už nasycená vodou a řeky stoupají,” řekl šéf kraje oblasti Luca Zaia. Za několik dní napršelo tolik vody, kolik obvykle za několika měsíců.

Ve městě byl zastaven provoz plovoucích taxi. Na náměstí svatého Marka se nedá jít. Už v neděli bylo nutné kvůli vysoké vodě změnit trasu maratonu, ale i tak závodníci část běželi vodou. Stejně jako v Římě a v Janově jsou v Benátkách uzavřené školy.

Nejvyšší stupeň ohrožení, jenž bude platit i v úterý, byl kromě Benátek vyhlášen v několika dalších oblastech na severu Itálie – v Ligurii, Lombardii, Tridentu a také ve středoitalském Abruzzu.

Na severovýchodě země vítr v nárazech dosahoval rychlosti 100 kilometrů v hodině a očekává se, že na horách večer bude mít rychlost 150 kilometrů v hodině. V horských oblastech hrozí i sesuvy podmáčené půdy. Vichřice může pustošit i oblasti Padovy, Toskánska, Lazia, Kampánie a Umbrie. Obyvatelé se mají připravit na výpadky dopravy i dodávek elektrického proudu. Uzavřena je už nyní celá řada silnic ať už kvůli místním záplavám, tak kvůli popadaným stromům.

blank


NS komentář:
Na mnoha dalších místech Itálie byly zaznamenány extrémní meteorologické jevy. Potenciální downburst nebo tornádo zřejmě v pondělí zažili obyvatelé Mandurie v provincii Taranto na jihu země (obrázky ze stránky MeteOne Puglia e Basilicata):

blank blank blank

A v Borore na Sardinii ten samý den pro změnu silné krupobití (foto Matteo Tidili / @Italia live meteo):

blank

Pokud sledujete pravidelný měsíční souhrn Proměny Země z produkce SOTT Media, tak už vás takové zprávy asi nepřekvapí, ale faktem je, že téměř všechny pozorované jevy stoupají jak v častosti, tak na intenzitě. Ani minulý měsíc nebyl výjimkou.

 

NS komentář 2: Bouře prolomila betonovou přístavní hráž, nechráněnné lodě se poté utrhly a skončily rozházené po pláži:

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank