Odříznutá města a dopravní chaos. Evropu sužují přívaly sněhu a vichřice

Novinky.cz

Tisíce domácností bez elektrické energie, odříznutá města a vesnice od okolí, nesjízdné silnice. Tak vypadá od pondělí situace ve Francii a Španělsku, které ochromily přívaly sněhu, píše agentura DPA. V jižní části Francouzského středohoří napadlo místy až půl metru sněhu. V téměř polovině španělských provincií je vyhlášený stav ohrožení. Silný vítr působí problémy v Česku, na Slovensku či v Itálii.

Bez elektřiny je ve Francii 195 tisíc domácností. Přes tisícovku lidí bylo nuceno kvůli silnému sněžení strávit noc na úterý v provizorním ubytování. Přes 800 automobilů uvízlo na zablokovaných regionálních komunikacích, oznámily úřady departamentů Haute-Loire a Loire, které leží v regionu Auvergne Rhône-Alpes. Na některých železničních tratích v oblasti Lyonu byla přerušena železniční doprava.

Jih Francie sužoval místo sněhu vytrvalý déšť. Na Korsice působila problémy vichřice. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti až 180 kilometrů v hodině. Úřady na ostrově registrují deset zraněných.

Španělsko trápí velice chladné počasí a přívaly sněhu. Na baleárském ostrově Menorca je už třetí den 30 tisíc domácností bez proudu kvůli nedělnímu tornádu. V Austrii a Galicii je kvůli přívalům sněhu nesjízdných mnoho silnic a dálnic. Od pondělí je v oblasti přerušena vlaková doprava. Kromě silného sněžení a přílivu arktického vzduch Španělsko zažilo bouři, která vyvracela stromy a trhala elektrické vedení. V Asturii se ocitlo bez elektřiny kolem 4600 domácností.

S vichřicí a prudkými srážkami se potýká také Rakousko. Zejména na jihu země je podle místních úřadů mnoho silnic neprůjezdných kvůli vyvráceným stromům. Některé řeky vystoupily z břehů. Provoz musel být zastaven také na některých železničních tratích. V jihorakouské spolkové zemi Korutany se ocitlo 10 tisíc domácností bez proudu.

blank
Jeden z italských přístavů po bouři

Zřejmě nejhorší průběh bouře zažívají obyvatelé Itálie, kde si extrémní počasí vyžádalo nejméně 11 mrtvých a čtyři vážně zraněné. Od pondělí jsou v zemi zavřené školy, severoitalské přístavy i mezinárodní letiště v Janově. Nejvyšší stupně ohrožení platí v severoitalských regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. 

Silný vítr po celý den zaměstnával hasiče a pracovníky energetických společností i na Slovensku. Hasiči vyjížděli k přibližně 80 případům. U Turčianských Teplic ráno vlak narazil do spadlého stromu. Zranilo se při tom pět ze 75 cestujících.

V okrese Poprad popadané stromy dočasně zablokovaly hlavní silniční tah z Tatranské Javoriny do Polska. Padaly i na projíždějící auta, podle mluvčí hasičů Zuzany Farkasové se nikomu nic nestalo. Na středním Slovensku jsou i problémy s dodávkou elektrického proudu, podle energetiků je mimo provoz téměř 200 distribučních trafostanic, počet výpadků dosáhl rozměrů kalamity.

S vichřicí se potýkalo i Česko, kde zůstaly bez elektrické energie desítky tisíc domácností.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank