AKTUALIZACE: Počet obětí požárů v Kalifornii překročil čtyřicet

Novinky.cz

Desetitisíce lidí prchají před přírodním požárem, jenž se rychle šíří na severu Kalifornie, napsala agentura AP. Mnozí lidé utrpěli zranění. Ve městě Paradise, které leží 290 kilometrů severovýchodně od San Francisca a kde žije 27 tisíc obyvatel, byla nařízena evakuace.

Oheň se šíří k městu Chico, v němž žije přes 80 tisíc lidí. Dosud byli zraněni dva hasiči a blíže neurčený počet civilistů, informoval šéf místních hasičů Darren Read. Oheň zničil kolem tisícovky budov. Únik z místa komplikuje dopravní kolaps.

Plameny se šíří rychlostí 80 fotbalových hřišť za minutu, uvedla CNN. Práci hasičů výrazně komplikuje silný vítr, který pomáhá šíření požáru. Rozsah škod zatím není znám, protože hasičům se nepodařilo proniknout do města Paradise.

Foto: (c) Noah Berger, ČTK/AP

Požár byl ohlášen ve čtvrtek ráno, za šest hodin zachvátil plochu 69 kilometrů čtverečních. „Všechny vozy, co jsme mohli nasadit, teď hasí a další jsou na cestě,“ uvedl mluvčí místních hasičů Rick Carhart. „Jsou tam desítky zásahových týmů a další stahujeme z celého státu (Kalifornie),“ dodal.

Dopravní kolaps ztěžuje i evakuaci místní nemocnice. Zatímco 40 pacientů se podařilo přemístit jinam, dvacítka dalších stále čeká na záchranáře.

Silný vítr v kombinaci se suchem, které v Kalifornii panuje, zvyšuje nebezpečí požárů.

blank
Foto: (c) Noah Berger, ČTK/AP
blank
Foto: (c) Noah Berger, ČTK/AP

AKTUALIZACE (12.11.2018):

Počet obětí požárů v Kalifornii stoupl na 44. V okolí města Paradise severně od metropole Sacramenta se našlo dalších 13 mrtvých, oznámil v úterý podle agentury AP šerif okresu Butte. Pátrání po dalších pohřešovaných pokračuje. Podle šerifa Koryho Honey se dál pohřešují dvě stovky lidí.

Těla třinácti obětí, o kterých informoval šerif Kory Honea, se našla v ohořelých autech či jejich blízkosti nebo v troskách domů. V některých případech se podařilo najít jen zlomky kostí. Na místo tragédie dorazila pojízdná laboratoř, která je schopna provádět testy DNA.

Obětí požáru na severu Kalifornie je tedy celkem již 42, a je tak co do počtu mrtvých nejhorším v dějinách tohoto státu na západním pobřeží USA. Dvě zbylé oběti si vyžádal požár v okolí Malibu na jihu Kalifornie.

Před požárem jiskřilo vedení
Požár ve městě Paradise, které má 27 000 obyvatel, vypukl minulý čtvrtek a zničil přes 7 100 budov. Obyvatelka města Betsy Ann Cowleyová agentuře AP řekla, že dostala od společnosti Pacific Gas & Electric (PG&E) před vypuknutím požáru e-mail, ve kterém jí energetická firma žádala o přístup na její pozemek, neboť na něm její elektrické vedení jiskří. Podle agentury Reuters PG&E potvrdila, že ve čtvrtek skutečně zaznamenala problémy v oblasti, kde později vypukl požár.

Proti požárům v Kalifornii nadále bojuje více než 8000 federálních, státních a místních hasičů. V šíření požáru přispívá sucho a teplý vítr z vnitrozemí Santa Ana o rychlosti až 80 km/h.

blank
Foto: (c) Red Climática Mundial
blank
Foto: (c) Red Climática Mundial
blank
Foto: (c) Red Climática Mundial
blank
Foto: (c) Red Climática Mundial
blank
Foto: (c) Red Climática Mundial

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank