Bolidy nad USA v první polovině listopadu

Hynek Veselý
Na Severu


Ve Spojených státech bylo k vidění mnoho meteorů, z nichž některé patřily do roje Leonidů, které jsou pozůstatkem komety Tempel–Tuttle, a jiné mezi Tauridy, které ‘zásobují’ Zemi prakticky od září až do prosince. Americká meteorická společnost (AMS) obdržela spoustu hlášení včetně podařených videozáznamů.

Asi největší podívanou zachytil Christopher Cato na kameru ve svém voze v pátek 16.11. – modře zářící ohnivá koule nad Texasem v oblasti města Killeen. Další svědci zmiňovali hlasité hřmění a také proměnu barev explodujícího objektu zakončenou tyrkysově modrým jasem. NASA na základě shromážděných dat potvrdila, že se jednalo o objekt z roje Severních Taurid.

Hned na začátku měsíce, 2.11. cca v 19:25h, byl ve 12 státech USA od Kansasu po Alabamu pozorován objekt, který zaznamenaly i kamery AMS. Nejvíce hlášení o tomto meteoru bylo z Missouri.

Neméně efektní je záznam další ohnivé koule, kterou na stránky AMS nahrál J. Parsons. Událost je v katalogu pod číslem 4757-2018, ale není k ní žádná bližší specifikace, místo ani datum. Video bylo publikováno 11.11.

V případě pozorování meteoru z 16.listopadu došlo současně k zajímavému incidentu, kdy manželský pár ze Scottsdale v Arizoně  oznámil poškození dvou svých vozů pádem předmětu, který s největší pravděpodobností spadl z nebe. V tomto případě není potvrzeno, že se jednalo o meteorit, který by souvisel s výše popsaným pozorováním, nicméně podobných případů stále přibývá – z poslední doby třeba tento příklad, který se udál v říjnu v Japonsku – a zdaleka už se nejedná o výjimečné události.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank