Martin Mlynczak, NASA: Pokračující období bez slunečních skvrn může znamenat nástup rekordního ochlazení.

Robert Felix
Ice Age Now


“Slunce vstupuje do solárního minima, které je jedním z nejhlubších v rámci kosmického věku”, napsal Dr. Tony Phillips, editor webu SpaceWeather.com, před 6 týdny, 27.9.2018. “Povrch Slunce byl bez skvrn po většinu tohoto roku a svrchní atmosféra Země na to začíná reagovat.”

Data ze satelitu TIMED, který provozuje NASA, ukazují, že termosféra (nejsvrchnější vrstva vzduchu kolem naší planety) se ochlazuje a smršťuje, doslova zmenšuje rádius atmosféry. Aby dokázali lépe mapovat nejnovější vývoj v této oblasti, zavedli nedávno vědci z výzkumného střediska NASA v Langley pod vedením Martina Mlynczaka ‘termosférický klimatický index’ (TCI). Tento index označuje množství tepla, které molekuly oxidu dusnatého (NO) uvolňují do kosmu. Během solárního maxima je tento index vysoký a během minima nízký, znamenající chlad.

“Právě teď je hodně nízký, asi tak 10x menší než během aktivnějších fází slunečního cyklu”, říká Mlynczak. Pokud současný trend bude pokračovat, dočkáme se nového rekordu od doby, kdy jsme začali operovat v kosmu”. Ještě ta situace nenastala, ale mohla by přijít v řádu měsíců.

NS komentář: Monitorování TSI bude v brzké době přidáno na stránky SpaceWeather.com, jak tvrdí provozovatelé, takže návštěvníci webu budou moci sledovat vývoj v horní atmosféře podobně jako výzkumníci.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank