Sorosova OSF zavírá po útocích Erdogana pobočku v Turecku

Gulsen Solaker & Ali Kucukgocmen
Reuters


ISTANBUL (Reuters) – Pár dní poté, co prezident Tayyip Erdogan obvinil miliardářského filantropa George Sorose z pokusů o rozdělování a rozbíjení národů, vydala jeho Open Society Foundation v pondělí prohlášení, že ukončí svoji činnost v Turecku.

V prohlášení se zmiňuje, že organizace nemůže nadále v Turecku pokračovat v práci, neboť se stala terčem ‘neopodstatněných tvrzení’ v médiích a bylo proti ní obnoveno vyšetřování tureckými úřady ohledně masových protestů proti Erdoganově vládě před pěti lety.

OSF prohlásila, že turecké ministerstvo vnitra se znovu pokouší prokázat podíl Sorosovy nadace na protestech v Gezi Park z roku 2013, což byl za dobu Erdoganovy patnáctileté vlády jeden z největších pokusů o jeho diskreditaci. OSF popřela jakoukoliv účast na těchto protestech.

Erdogan kritizoval Sorose minulý týden, když mluvil o zadržení 13 aktivistů a akademiků obviněných z podpory pokusů o obnovení protestů, iniciovaných obchodníkem a bojovníkem za práva občanů Osmanem Kavalou.

“Tento člověk (Kavala), který financoval teroristy během incidentů v Gezi, je již ve vězení”, řekl ve středu Erdogan na schůzce místní správy. “A kdo stojí za ním? Ten slavný maďarský Žid Soros. To je člověk, který pověřuje lidi, aby rozdělovali národy a ničili je. Má tolik peněz a utrácí je tímto způsobem.”

Jedním ze 13 zadržených 16.listopadu je Hakin Altinay, který pomáhal zakládat tureckou pobočku OSF. Ostatní jsou členy personálu Kavalova Kulturního centra Anadolu, které propaguje lidská práva a kulturní diverzitu.

Až na jednu osobu byli všichni zadržení propuštění, cemuž ovšem předcházelo vyjádření obav o jejich osud ze strany EU a USA. Západní spojenci Ankary opakovaně kritizovali zatýkání desítek tisíc osob od neúspěšného pokusu o vojenský puč v červenci 2016.


NS komentář
: Tvrzení, že OSF (a další organizace financované Sorosem) má prsty v ovlivňování vnitropolitické situace v Turecku (a jiných zemích), nejsou zdaleka neopodstatněná. Pár příkladů z mnoha:

Protibarevná revoluce: lidové „anti-Sorosovské“ hnutí zahájeno v Makedonii

Honduras a Soros na pozadí karavan migrantů?

Údajný ‘pochod aktivistů’ MoveOn proti Trumpovi – Soros zahájil svou barevnou revoluci v USA

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank