200 metrů široký vesmírný kámen má do roku 2117 62 šancí zasáhnout Zemi … ale pravděpodobně k tomu nedojde

Alexandra Lozovschi
InQuisitr

 

© Muratart / Shutterstock


Velký asteroid by do nás mohl
narazit v blízké budoucnosti – řítí se vesmírem na rizikové dráze, která by mohla způsobit kolizi se Zemí.

Zdrojem zprávy je Expres, který cituje zdroje z NASA, které dokázaly, že tento vesmírný kámen  by se nakonec mohl srazit s naší planetou ne na jedné, ale na 62 různých potenciálních dopadových drahách – každá z těchto tras by během příštích 100 let mohla asteroid vystřelit směrem k Zemi.

Označen jako asteroid 2018 LF16, tento vesmírný kámen byl naposledy pozorována našimi astronomy 16. června – jak uvádí Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA, která vypočítala jeho oběžnou dráhu a jeho potenciál stát se hrozbou pro naši planetu. Výpočty ukázaly, že asteroid 2018 LF16 by se mohl do roku 2117 srazit s naší planetou až 62 krát.

První z těchto zneklidňujících příležitostí přijde za pouhých pět let – 8. srpna 2023. Další potenciální data nárazu v blízké budoucnosti zahrnují 3. srpen 2024 a 1. srpen 2025. O to je to horší, protože šířka kamene se odhaduje na 200 metrů a v současné době letí vesmírem rychlostí více než 54 000 km za hodinu. To znamená, že asteroid 2018 LF16 je dvakrát tak velký jako vesmírný kámen velikosti Sochy svobody, který dnes prolétl těsně kolem naší planety, o čemž informoval Inquisitr.

„Vesmírný kámen je asi dvakrát tak vysoký jako věž Big Ben v Londýně, má dvojnásobnou výšku Sochy svobody v New Yorku a je čtyřikrát vyšší než Nelsonův sloup na Trafalgarském náměstí,” uvádí Express.

Nicméně to neznamená, že asteroid narazí do Země s absolutní jistotou. Ve skutečnosti – podle britského zpravodajství – NASA odhaduje, že šance že asteroid narazí do naší planety je jedna ku 30 milionům. To znamená 99,9999967 procentní pravděpodobnost minutí v případě, že se asteroid 2018 LF16 přiblíží příliš blízko našemu domovu.

 

Komentář: Viděli jsme výrazný nárůst počtu asteroidů, které byly identifikovány pozdě nebo až poté, co se přiblížily příliš blízko k Zemi. Viz též:

 

Tento konkrétní vesmírný kámen je na stupni „nulové” hrozby na Turínské stupnici nebezpečí dopadu blízkozemních objektů – což znamená, že pravděpodobnost kolize se Zemí neexistuje nebo je téměř neexistující.

Toto je stejné označení, které „platí také pro malé předměty, jako jsou meteoroidy a tělesa, které shoří v atmosféře – stejně jako ojedinělé dopady meteoritů, které občas způsobí škody,” vysvětlilo Centrum pro studium blízkozemních objektů v rámci NASA Jet Propulsion Laboratory.

blank
© Oliver Denker / Shutterstock 3D ilustrace roje asteroidů vstupujících do atmosféry Země.

Přestože předpovědi NASA ukazují, že asteroid 2018 LF16 má prakticky nulovou šanci srazit se se Zemí, nicméně vesmírná agentura bude i nadále sledovat tento působivý vesmírný kámen. Asteroid této velikosti, který by směřoval přímo na Zem, by mohl způsobit obrovský dopadový náraz, který by mohl konkurovat 57 megatunovému výbuchu Car-bomby v roce 1961.

„To je více než 1 500krát silnější než atomové bomby v Hirošimě a Nagasaki dohromady, a 10krát silnější než veškerá munice použitá během druhé světové války,” píše BBC.

Naštěstí asteroidy podobné velikosti nepředstavují častou hrozbu pro naši planetu. Podle Evropské vesmírné agentury (ESA), asteroidy s průměrem většm než 100 metrů obvykle narazí do Země jen jednou za 1000 let.

 „Hlavní výzvou je kategorie středně velkých objektů, jejichž velikost je v rozmezí od desítek až po stovky metrů,” uvádí ESA.

Tyto menší asteroidy se v naší sluneční soustavě vyskytují ve větším počtu a pravidelně zasahují Zemi – někdy mohou způsobit rozsáhlé škody. To byl případ 20 metrového asteroidu, který v roce 2013 vybuchl nad ruským městem Čeljabinsk, kdy zranil více než tisíc lidí a způsobil škodu v hodnotě milionů dolarů.


Komentář
: Zde je seznam zaznamenaných bolidů publikovaný na Sott.net během posledních 5 let.

 

Zdroj článku: 700-foot-wide space rock with 62 RISK trajectories could strike Earth by 2023 … But probably won’t

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank