Důmyslná technologie objevena při odkrývání starověké řecké ‘pyramidy’

RT

Archeologové provádějící odkrývku starověké stavby podobné pyramidě na řeckém ostrově Keros zjistili, že její tvůrci byli mnohem důmyslnější, než se dříve myslelo. Stavitelé osady na přilehlém ostrůvku Daskalio vytvarovali terén do strmých teras a přidali na něj zhruba 1000 tun bílého kamene, aby mu dodali vzezření velké lesklé schodovité pyramidy. Kámen byl transportován ze vzdálenosti 10km. Nový průzkum na 4.000 let starém nalezišti odhalil celou škálu úchvatných prvků, včetně komplexního systému odvodňovacích tunelů a zpracování kovů, které je na svou dobu neobvykle vysoce sofistikované.

Forma na odlévání kovu. © Cambridge Keros Project

Důkazy obrábění kovů se na místě objevily poprvé před deseti lety a výzkumníci od té doby nalezli dílny a související předměty. Archeologové netušili, že starověká civilizace obývající ostrov ovládala stavitelství na takové úrovni, a pokračují s výzkumem, aby zjistili více o tehdejších obyvatelích.

Dr. Michael Boyd z Univerzity v Cambridge, jeden z vedoucích archeologických prací, říká, že je jasné, že toto místo bylo centrálním bodem pro soudobou metalurgii a další řemesla. “V době, kdy přístup k surovým materiálům a schopnostem jejich zpracování byl velmi omezený, to vypadá, že v Daskaliu se koncentrovala veškerá znalost a dovednost zpracování kovů”, prohlásil. “Co zde vidíme v tomto oboru, a v několika dalších ohledech, je začátek urbanizace: centralizace ve smyslu soustředění velmi rozptýlených komunit do rozsáhlé sítě s centrem na ostrově.

Daskalio bylo dříve známé svými objevy tisíců rozlámaných mramorových sošek, datovaných do doby před 4.500 lety, o kterých se soudí, že byly používány k obřadním účelům.

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.