Málo vídané světelné sloupy pozorovány ve Wisconsinu

Chaffin Mitchell
AccuWeather.com

 

Světelné sloupy, málo vídaný jev, byly pozorovány na nočním nebi v Beloit, Wisconsin, v neděli večer. Národní meteorologický úřad (NWS) v oblasti zaznamenal přes pět hodin trvající mrazivou mlhu, což vytvořilo perfektní podmínky pro tento druh fotometeoru.

Světelné sloupy jsou optický jev způsobený odrazem světla v ledových krystalcích. Světla obvykle přenášejí barvu světelného zdroje. “Pozorovatel vidí svazek světla. Ten je obvykle způsoben pouličním osvětlením, ale v zásadě kterýkoliv světelný zdroj může vytvořit světelný sloup, pokud nastanou vhodné podmínky,” řekl meteorolog David Samuhel z AccuWeather.

Aby se ledové krystalky zformovaly, musí být velký mráz a bezvětří. Krystalky se musí nacházet nízko nad zemí, aby světelné sloupy mohly vzniknout. “Ledové krystaly musí být velmi malé, aby se mohly vznášet ve vzduchu a tvoří se pouze při teplotách kolem -17°C a nižších,” řekl Samuhel. “Ve většině případů bývá teplota pod 20°C.”

© Tom Purdy

Samuhel také zmínil, že sloupy vznikají v oblastech vysokého tlaku, kde není přítomna žádná bouře. “Bouřkový systém by narušil vznik tohoto atmosférického jevu větrem a srážkami”. Obvykle jsou světelné sloupy k vidění ve vyšších zeměpisných šířkách, ale za vhodných podmínek je lze spatřit i v jižněji položených oblastech.

SOTT komentář: Naše atmosféra zcela evidentně vykazuje zásadní změnu – ochlazuje se.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank