Saturn ztrácí své prstence

Novinky.cz

S pomocí dat získaných sondami Voyager 1 a 2 vědci odhalili, že planeta Saturn pomalu přichází o své ikonické prstence. Studie amerického vesmírného úřadu NASA zjistila, že gravitace Saturnu odčerpává ledové částice z prstenců a ty se pak mění v prachový déšť. Dle odhadů tak mohou za 100 milionů let zcela zmizet.

„Déšť ledových částic by každých 30 minut dokázal naplnit plavecký bazén olympijských rozměrů,“ cituje agentura Reuters vědce Jamese O´Donoghua z NASA.

Saturnovy prstence se skládají hlavně z ledových částic o velikostech v rozmezí od mikroskopického prachu až po několikametrové „balvany“. Česká astronomická společnost navíc nedávno upozornila na nový poznatek, že voda v Saturnových prstencích i měsících je podobná té pozemské.

Na prstencové částice působí hned několik sil. Gravitační síla Saturnu je chce přitáhnout směrem k planetě, zatímco jejich orbitální rychlost se je snaží vymrštit do vesmíru.

Drobné částice rovněž mohou získávat elektrickou energii od Slunce nebo z plazmových mraků. Agentura Reuters doplňuje, že takto nabité částice jsou pak také ovlivněny magnetickým polem Saturnu. Vše na sebe tedy vzájemně působí a v důsledku to zapříčiňuje postupný úbytek prstencové hmoty.

Podle výzkumníků každopádně rychlost ztráty planetárních prstenců znamená „nejhorší možný scénář“ pro trvanlivou existenci daných útvarů. Astronomové dlouho nevěděli, jestli se Saturn vytvořil spolu s prstenci, nebo zda je planeta získala až později. Nový výzkum podle serveru Phys.org upřednostňuje druhou možnost, což naznačuje, že je nepravděpodobné, že by byly starší než 100 milionů let.

 

SOTT komentář:  Mizely Saturnovy prstence vždy tak rychle? Nebo se tento proces začal zrychlovat v poslední době? Mohl by být součástí rozsáhlejších a narůstajících změn, které pozorujeme ve Sluneční soustavě?

Kosmická změna klimatu: Nachází se příčina extrémního počasí na planetě v kosmu?

Na Saturnu se znovu vytvořil zvláštní hexagon

Úchvatné video z Marsu zachycuje celoplanetární prachovou bouři, která přeměnila povrch rudé planety

‘Klimatická změna’ v celé Sluneční soustavě: Jupiterův měsíc Io vykazuje zvýšenou vulkanickou činnost

Magnetické pole Země se posouvá na západ

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank