Bolid ozářil oblast San Francisco Bay a zanechal ‘dračí’ stopu

Amy Lieu
Fox News

Záhadné světlo se zakroucenou kouřovou stopou se objevilo na obloze nad San Francisco Bay ve středu 19.12. brzy večer, ale astronomové hned přispěchali s vysvětlením. Podle pracovníků observatoře Lick při Kalifornské Univerzitě v San Jose. “Zářivý meteor byl pozorován na nebi nad zátokou krátce po západu Slunce, přičemž zanechal jasnou stopu, která byla na západním nebi k vidění dlouhé minuty”, zmiňuje text na facebookové stránce observatoře.

První zprávy o meteoru přišly kolem 17:30h, oznámila místní stanice FOX 2.

Twitter byl zaplaven fotkami a komentáři, které zmiňovali pozorovaný jev. “@NASA Bílá záře na nebi – co to je? Letadlo?” napsal Jjeden z uživatelů. Další nejdříve napsal, že “něco spadlo z nebe” a pak poznamenal, že “objekt zazářil jasně zeleně na pár vteřin a vypadal, jako by se rozpadl”.

Pracovníci pobočky NOAA uvedli: “Viděli jsme to od nás z kanceláře. Pozoroval někdo další tento zajímavý úkaz?”

 

Komentář: Velice zajímavé. Podívejte se na další videa.

Všimněte si, že moderátorka popsala zářivou stopu po meteoru jako noční svítící oblak (noctilucent, polární mezosférický oblak). Má tak trochu pravdu. Tento druh stopy po meteoru je relativně nový jev. Jak startující rakety, tak i do atmosféry pronikající objekty zanechávají podobné zářivé stopy v poslední době docela často. Proto je tak snadné zaměnit jedno s druhým, což se našim představitelům velmi hodí, a těžko se nám tyto události rozpoznávají.

Fragment komety explodoval nad jihozápadem USA a armáda hned přispěchala s ‘vysvětlením’, že se jednalo o start rakety

Velkolepý start ruské rakety – další důkaz kometárního prachu zatěžujícího naši atmosféru

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank