AKTUALIZACE: Tsunami v Indonésii – počet obětí překročil 400

Novinky.cz

Vlna tsunami, která o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu, si vyžádala nejméně 429 mrtvých. Zpřesněnou bilanci v úterý oznámily úřady, které dalších 154 lidí pohřešují. Zraněno bylo na 1500 lidí, informovala agentura DPA.

Vlna udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva.

Za příčinu tsunami je považován výbuch místní sopky Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy.

Místní obyvatelé byli vlnou zaskočeni, protože nedostali varování, jaké dostávají v případě hrozby tsunami v důsledku zemětřesení. Živel zničil stovky domů. Trosky stále prohledávají s pomocí psů záchranáři, kteří k pátrání po přeživších používají i drony.

Zatím nejsou oficiální informace o obětech či zraněných z řad zahraničních turistů, podle dřívějších informací českého MZV Češi mezi postiženými nejsou.

Komentář: Neštěstí přišlo hodně překvapivě, jak je patrné ze záběrů ve videu YT kanálu World of Signs. Obrázek v upoutávce očividně nesouvisí s událostí (pochází nejspíš ze záběrů tsunami v Japonsku 2011), nicméně živel způsobil smrt mnoha lidí a ohromné škody.

A zde je video přeletu nad Mount Anak ve chvíli jedné z erupcí.

AKTUALIZACE (29.12.2018):

Tsunami v Indonézii: Sopka Anak Krakatau ztratila při vábuchu tři čtvrtiny svého objemu

Indonézský vulkán, který těsně před Vánocemi způsobil tsunami, jež si vyžádala přes 400 obětí, se výbuchem zmenšil na čtvrtinu své původní velikosti. Odhad objemu materiálu, který se při explozi odtrhl, se pohybuje mezi 147-178 milióny krychlových metrů.

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.