Přelet bolidu nad západním Japonskem doprovodilo burácení a exploze

KYODO
Japan Times
3.1.2019

Obyvatelé rozsáhlé oblasti na zípadě Japonska pozorovali přelet ohnivé koule, přičemž astronomové potvrdili, že se pravděpodobně jednalo o meteor. Masayoshi Ueda, 67-iletý amatérský astronom, pořídil záznam letícího objektu kolem 4:50h ráno ve čtvrtek 3.1.2019 z jeho domu ve městě Habikino, prefektura Osaka.

“Nedokázal jsem zachytit zvuk, ale zablesklo se to na vteřinu a vytvořilo velkou ohnivou kouli,” řekl Ueada. “Měl jsem štěstí, protože nedokážeme předvídat, kdy a kde můžeme takovou věc pozorovat.”

Nejen obyvatelé ostrova Šikoku posílali na sociální sítě zprávy o záhadném letícím objektu. Jeden z nich popisoval: “Myslel jsem, že to bylo zemětřesení, protože se ozval výbuch a burácení”, zatímco další reagoval: “Probudil mě hodně hlasitý zvuk”.

Profesor Hitoši Yamaoka z japonské Národní astronomické observatoře prohlásil: “Pozorujeme bolidy téměř každý den, ale je velmi vzácné některý z nich slyšet. To se stane jen párkrát do roka. Odhaduji, že toto těleso bylo výrazně větší a mohlo měřit kolem jednoho a půl metru. Podobné objekty obvykle shoří v atmosféře, ale tento mohl dopadnout na povrch Země.”

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank