Francie a Německo se shodly na záchraně šílené EU směrnice o autorském právu – zničení svobody internetu

Cory Doctorow
BoingBoing
5 únor 2019


Směrnice EU o autorském právu, která odmítá odejít do věčných lovišť, se nadále propadá pod vlastní vahou: na jedné straně máme německé politiky, kteří si uvědomili, že je politicky nemožné přinutit každou online platformu, aby utratila stovky milionů eur na nákup filtrů autorských práv, které zabrání, aby uživatel porušil autorská práva, a to i jen na okamžik, a tak navrhli drobné, převážně kosmetické změny, aby nenaštvali malé německé firmy; na druhé straně máme francouzské politiky, kteří chápou, že generální ředitelé nadnárodních zábavních společností nepřistoupí na žádný kompromis, nebo ani na náznak kompromisu a tak se celý proces rozpadl.

Tedy do té doby, než si kancléřka Merkelová a prezident Macron spolu sedli, aby vyjednali dohodu, ve které Merkelová ustoupila i od těch jednotlivých opatření, která jenom naznačovala, že by mohla ochránit malé podniky, družstva, neziskové organizace a jednotlivce, a došlo k dohodě, která garantuje, že každá existující malá platforma bude zničena a nové nebude možné založit, čímž Evropa zůstane v rukou velkých amerických technologických firem – navždy.

V rámci nové dohody bude muset každá platforma, na níž může veřejnost komunikovat, nakoupit filtry autorských práv, které budou zachytávat veškerou veřejnou komunikaci, kterou bude porovnávat s databází takzvaných „děl chráněných autorskými právy” (do které může kdokoliv kdekoliv přidat cokoliv), aby následně zablokoval vše, co bude vypadat jako verze chráněného obsahu.

Nejenže bude vývoj a údržba stát stovky milionů eur – navíc budou blokovat obrovské množství legitimních projevů, které používá díla chráněná autorskými právy, ale spadají pod spravedlivé jednání; projevy, které jsou nesprávně označené jako dílo chráněné autorskými právy; projev, který je záměrně potlačen trolly, cenzory a podvodníky, kteří úmyslně uplatňují vlastnictví na díla ve veřejném vlastnictví, nebo obsah, na který mají ostatní lidé autorská práva.

„Kompromis”, na němž se Merkelová dohodla, je následující: platformy nemusejí přidávat filtry, dokud nebudou podnikat tři roky, nebo dokud nevydělají €10 milionů eur za rok. To znamená, že každé stávající on-line fórum, které je v provozu po dobu tří let nebo déle, musí okamžitě nakoupit filtry, i když se jedná o malou online komunitu provozovanou dobrovolníky, nebo komerční stránka s úzkým obecenstvem – jako je tato malá, dlouhodobá komunita pro lidi, kteří chodí na ryby. Dokonce i Patreon – který existuje pouze proto, aby umělci dostali zaplaceno! – bude muset nakupit filtry nebo se stáhnout z Evropy.

Ale tím to ani zdaleka nekončí: podle podmínek této dohody, jakmile platforma vydělá ročně €5 000 000, bude povinna praktikovat tzv. „notice and stay down” [tento termín označuje pojem, kdy nestačí, aby platforma stáhla určitý chráněný obsah poté, co obdržela výzvu k jeho stažení – nově bude muset zajistit, aby se ten samý obsah již nikdy více v budoucnosti neobjevil na její službě, pozn. překl.] – to znamená filtry autorských práv pod jiným jménem.

A je to ještě horší: nová dohoda vyžaduje, aby každá stránka bez ohledu na její velikost, ať už je nezisková nebo veřejně orientovaná, musela prokázat, že vynaložila „maximální úsilí” na to, aby licencovala cokoliv, co by její uživatelé mohli potenciálně nahrát, to znamená, že kdykoliv vám držitel práv nabídne licenci na obsah, který vaši uživatelé mohou v budoucnu použít, jste povinen ji od nich zakoupit za jakoukoliv cenu si řeknou.

To je konec internetu, jaký známe a začátek éry, ve které je veškerá naše komunikace, veškeré naše rodinné vztahy, politická angažmá, vzdělávací aktivity, práce související se zaměstnáním, romantické hledání… všechno toto podřízeno přetvoření internetu na kabelový televizní systém, kde jsou k dispozici pouze materiály, které schválí nadnárodní zábavní společnosti. Pamatujete si jak provozovatelé kabelových sítí slibovali digitální budoucnost, ve které bude k dispozici  „vesmír s 500 kanály”? Dorazil. Jenom jsme pro to museli zabít web – „kanál se dvěma miliardami kanálů ” – abychom ho dostali.

Vše ale není ztraceno: dalším krokem bude orazítkování, kdy národní vyjednavači členských států EU schválí dohodu a pak to půjde k hlasování do Evropského parlamentu, který bude mít konečné slovo právě předtím, než se jeho členové budou ucházet o znovuzvolení do funkcí v květnových evropských volbách.

Jinými slovy, načasování předložení tohoto katastrofického plánu parlamentu je to nejlepší (nebo nejméně špatné): přišlo v období, kdy jsou poslanci nejvíce citliví na přání svých voličů.

A co víc, Evropané toto opatření nenávidí  v takové míře, že petice proti tomuto zákonu je nyní největší peticí v evropských dějinách a je možné, že se stane největší petici v dějinách lidstva.

Nyní je třeba, aby se lidé s tímto tématem obrátili na své evropské poslance předtím, než proběhne hlasování. Je to zapeklitá situace, ale přinejmenším tak zjevně, viditelně hrozná, že je mnohem snazší vysvětlit lidem, kteří jsou mimo obraz, o co jde. Mobilizujte své přátele a rodinu: je v sázce budoucnost našeho planetárního, druhového elektronického nervového systému.


Komentář
: Teď je nejvyšší čas, aby občané Evropy začali bojovat za svobodu projevu.

EU se chystá zničit internet

Evropský parlament neodhlasoval kontroverzní pravidla týkající se autorských práv, která by mohla zakázat memy – konečné rozhodnutí bylo pouze odloženo

EU schválila kontroverzní směrnici o autorských právech, včetně internetové „odkazovací daně” a „filtru proti nahrání”

Pokud to nasdílíte můžete být žalován – nový zákon EU o autorských právech by mohl zabít volný internet

YouTube tvrdí že pravidla o autorských právech v EU by mohla vést k tomu že lidem bude zakázáno nahrávat videa a představují hrozbu fungování stránek

Účastníci kampaně varují že podle nových autorských zákonů EU „budou zakázány” memy

 

Zdroj článku: France And Germany Cut A Deal To Save The EU’s Appalling #CopyrightDirective — Demolishing Internet Freedom

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank