Podivný výbuch, otřes a záblesk v oblasti Karviné

TN.cz
14.2.2019


Zvláštní jev vystrašil v úterý večer lidi na Karvinsku. Na obloze viděli záři, kterou doprovázel výbuch a otřes. Třásly se domy, hýbaly skříně a ze zdí padaly obrázky.

Co se ve skutečnosti na obloze objevilo, je stále záhadou. Hasiči k žádné podobné události nevyjížděli, žádné oznámení o výbuchu nemají hlášeno ani policisté. Astronomové zjišťují, jestli se nejednalo o těleso z vesmíru. Jasné je nicméně to, že otřes byl tak silný, že ho zaznamenaly i seismologické stanice.

“Byl jsem zrovna v Mošnově. Asi ve 21:45 jsem v dáli uviděl, jak se objevila červená koule nad obzorem. Neviděl jsem žádný meteor jen červenou kouli. Jak rychle se objevila, tak rychle zmizela. Vypadalo to jako výbuch,” popsal Jiří.

Kateřině výbuch znepříjemnil sledování oblíbeného seriálu. “Večer koukám na Ordinaci a najednou rána – spadl mi fotorámeček,” postěžovala si. “Hýbaly se i skříně,” přidala se Liběna.

Asi nejsilněji cítili otřesy lidé v Rychvaldě nebo Petřvaldě. “U nás to třísklo a zatřáslo pořádně,” svěřila se Kateřina. “Otřes dost silný, dům se otřásl,” řekl Martin. Zvláštní záři viděla také Kristýna přímo v Karviné: “Viděla jsem oranžový záblesk směrem k náměstí.”


Komentář
: Zvláštní nevysvětlené exploze, světelné efekty, hřmění, podivné zvuky… podobné jevy jsou hlášeny z celého světa a jejich četnost je stále na vzestupu. V takzvaně seriózních sdělovacích prostředcích se těmto událostem redaktoři příliš nevěnují. Možná i proto, že by se museli snažit přinést vysvětlení a to úřady ani vědecké instituce zatím nemají. Nebo ho nechtějí zveřejnit. Pokud sledujete videosestřihy Proměny Země, tak máte představu, o jak globální fenomén se jedná. Britský bulvární deník The Sun zmiňuje podobné exploze v uplynulých týdnech napříč Spojenými Státy a v přiloženém videu můžete zaznamenat události z celého světa.

AKTUALIZACE 28.2.2019: Na serveru TN.Nova.cz vyšel 15.února doplňující článek, ze kterého vyplývá, že žádný z úřadů, které se k věci vyjádřily, nemá pro tuto událost rozumné vysvětlení: “Úkazem se zabývají i astronomové, ani oni ale nechtějí potvrdit, že by šlo například o bolid. ‘Žádný záznam z toho času z našich speciálních bolidových kamer vybavených i velmi přesnými a citlivými fotometry, které pracují i při zatažené obloze, nemáme. Navíc snímky kvůli zatažené obloze nemáme, ale kdyby se jednalo o bolid, navíc s tak mohutnými projevy, tak bychom o něm věděli právě díky těm fotometrům. Proto si myslím, že se jednalo o nějaký jiný, lokální jev, který neměl nic společného s jevy, kterými se zabýváme,’ vysvětlil astronom Pavel Spurný.”

image_pdfimage_print
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank