UFO nad státní hranicí ČSSR – pohraničnická “Akta X”

Zdeněk
Pohranicnik.blogspot.com


Už opravdu velmi dlouho se chystám, že na tento blog, kde zveřejňuji povětšinou materiály s tématikou ochrany státní hranice z různých externích zdrojů, přidám konečně i něco přímo ze svých vzpomínek.

Ale víte, jak to bývá, kovářova kobyla chodí bosa 🙂 Pořád bylo co publikovat od bývalých pohraničníků, které znám buď osobně, nebo díky internetu, spousta zajímavého materiálu byla i různě poschovávána na internetových stránkách, mnoho fotek a článků dostávám i od lidí, kteří hranici a dění kolem ní mají jako své hobby anebo se jen zajímají o historii Pohraniční stráže. Takže se k napsání vlastních zážitků ani nedostanu…

Rozhodl jsem se, že se to pokusím změnit – a začínám právě nyní a to s tématikou UFO.

V době, kdy jsem ještě studoval na vojenské SOŠ PS a VMV v Holešově, mohlo to být v roce 1983, 1984, teď už si přesně nevzpomenu, měli jsme na jeden z vojenských předmětů jako vyučujícího jistého majora Musila, což byl jeden z nemnoha lidí, kteří v Holešově vyučovali a nebyli tzv. parketovými důstojníky bez praxe na “čáře”, ale který přišel přímo z výkonu služby na některé z pohraničních rot.

A jak už to tak někdy bývá, přišli na přetřes i různé zážitky ze státní hranice, tedy, z té západní. Major Musil nám tehdy vyprávěl docela zajímavý příběh. V době, kdy měl jednou službu na pohraniční rotě (patrně asi jako dozorčí důstojník roty, tzv.DDR) mu v noci hlídky z úseku roty začali hlásit pohyb podivného, svítícího objektu, který přiletěl jakoby ze západní strany hranice a pohyboval se nad státní hranicí.

Major Musil tedy vyjel s poplachovou hlídkou PchH do míst, odkud byl pohyb onoho “tělesa” hlídkami hlášen. Když projížděli s PchH po silnici kolem signální stěny (v žargonu PS “kolem drátů”), tak to konečně spatřili: jednalo se o jakousi červeně zářící kouli, která se pohybovala v nevelké výšce nad nimi. Její pohyb byl zcela nehlučný. Onen objekt se kromě pohybu i několikrát na místě zastavil,což vylučovalo myšlenku na to, že by se jednalo o tzv. kulový blesk.

Celé to pozorování trvalo jen několik minut. Poté zářící objekt odletěl směrem do zahraničí a opět nastal klid, jako by se nikdy nic takového nestalo…

K použití zbraní nebylo podle mjr. Musila důvodu, neboť nijak neútočil na pohraniční hlídky, nikoho a nic neohrožoval, prostě se jen tak pohyboval, zastavoval a po chvíli odletěl. A mezi námi – žádný vojenský předpis, včetně notoricky všem pohraničníkům známého OSH-I-1, s výskytem UFO ve vojensky střežené zóně nepočítá 😉

Všichni ve třídě jsme si onen příběh se zájmem vyslechli, chvilku se ještě diskutovalo “co by, kdyby”, občas jsme se ještě o něm bavili, ale postupně tak nějak upadnul v zapomění.

V roce 1985 jsem nastoupil jako velitel čety na pohraniční rotu (1.rPS chebské brigády) v Trojmezí a netušil jsem, že si ještě na příběh vyprávěný mjr. Musilem živě vzpomenu.

Někdy v roce 1988, možná 1989, na měsíc ani rok už si přesně nevzpomenu, jsem přijel ráno do služby na rotu – a ta byla celá vzhůru nohama, kvůli události, jež se stala minulé noci.

Hlídky ze stanovišť Michal-Martin (oproti HM 3) a Bunkr-2 (oproti HM 4/4) začali na rotu hlásit, že ze Spolkové republiky přilétla nějaká zářící červená koule, která se pohybuje nad celým střeženým úsekem. Ti z vojáků, kteří zpanikařili více (patrně pod dojmem dříve shlédnutých sci-fi) rovnou hlásili, že na ně nalétává UFO 🙂

Co já bych za to dal, kdybych tu noc měl službu operačního důstojníka! UFO a různé záhady byly v té době mým velkým hobby. Ericha von Daenikena či Ludvíka Součka jsem četl x-krát a to, co se dělo oné noci, by byl pro mě velký zážitek.

Bohužel, “operáka” sloužil jistý poručík Zdeněk H. – pro svoji náklonnost k alkoholu všeho druhu a pivu zejména, vojáky přezdívaný “Lahváček”. Ušmudlané, věčně neoholené individuum, jehož jediným zájmem kromě chlastu byl sběr hub, hra v karty a případné běhání za ženskýma.

Poručík byl zcela bezradný, nevědouce co dělat – na žádném školení se tahle situace neprobírala a co je to UFO, tušil Lahváček jen zcela okrajově. Takže pro jistotu vyhlásil pohraniční poplach (tím nemohl nic zkazit, neboť z praxe u roty věděl, že ten může “houknout” kvůli každé pitomosti). A potom ho už nenapadlo nic jiného, než přehrát odpovědnost na vyšší šarži 🙂 Zavolal tedy na brigádu v Chebu tzv. Stálého operačního důstojníka – SOD. Ten, k Lahváčkově smůle, řešil nějaký jiný, důležitější incident na některé z podřízených pohraničních rot a tak poručíka odpálkoval s tím, že pokud “UFO” nesestřelili, nemá ho obtěžovat, neboť na hlouposti nemá kdy.

Myšlenka na sestřelení objektu se Lahváčkovi zdála zajímavou, zvláště kdyby průšvih z případných následků padla na hlavu někoho jiného. Nicméně, v době kdy poručík vedl telefonát s velením v Chebu, neidentifikovatelný objekt odlétl v temné noci někam nad Německo. K palbě na UFO nedošlo, pohraniční poplach byl zrušen a tím celá akce vlastně skončila.

Takže ani tentokrát nemohu podat svědectví o oné záležitosti jako přímý účastník celého incidentu. Tajně tedy spoléhám na to, že můj článek bude číst některý z bývalých pohraničníků z Trojmezí, kteří oné noci byli ve výkonu služby na hranici a podají své svědectví, případně opraví chyby, kterých jsem se v popisu události dopustil (je to přeci jen více než 20 let). Uvítám i vaše názory, případně obdobné zážitky (nejen) pohraničníků, vojáků ČSLA či příslušníků tehdejší policie-SNB či důstojníků O OSH. Rubrika KOMENTÁŘE je vám všem plně k dispozici. Případně můžete psát na můj mail: [email protected] Cokoliv z vašeho mailu zveřejním jen s vaším souhlasem a samozřejmě i tady platí, že identitu bez souhlasu taktéž nezveřejňuji.

Co napsat závěrem? Snad jen to, že je zajímavé, jak jsou si oba příběhy podobné: ten první, který nám kdysi vyprávěl mjr. Musil a který se, myslím, stal koncem 70-tých let kdesi na Šumavě, i ten druhý, který se stal v 80-tých letech na Ašsku.

A pozor – rozhodně si nemyslím, když píšu o UFO, že onen neznámý objekt musel být mimozemského původu. Mohlo se jednat i o nějakou, mně neznámou, anomálii přírodního původu. Mohlo to být něco, v čem měla prsty “druhá strana”, např. legrácka od techniků z US.ARMY či Bundeswehru, nebo Bundesgrenzschutzu. Kdo ví…

 

 

  •  
  • 26
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.