Dítě veganem? Zlatá alternativa nebo nebezpečný hazard?

Redakce
MaguWorld
3.1.2019

 

Veganská strava získává v současné době stále větší popularitu. Restaurace, které nenabízejí živočišné produkty, jakými jsou mléko či vejce, najdeme už i v České republice. Veganství je součástí zdravého životního stylu, který nás má ochránit před nemocemi a prodlužuje život. Spolu s rostoucím počtem veganů roste i počet dětí, které jsou takhle vychovávány odmalička. Je to ale zdravé?

Zvažujete, že svému dítěti zavedete veganskou či vegetariánskou stravu? Nebo jste těhotná žena, která chce vědět, jaké zdravotní dopady může mít bezmasá strava pro vaše miminko?

I když ve společnosti převládá názor, že bezmasá strava je výrazně zdravější, nemusí to být až tak úplně pravda. Pokud i vy uvažujete o čistě rostlinné stravě pro své děti, přečtěte si, proč děti maso pro svůj vývoj potřebují.

Aby děti zdravě prospívaly, potřebují stravu bohatou na živiny

V dnešní době je složité zajistit, aby děti jedli co nejkvalitnější potraviny vzhledem k vysoké zpracovanosti potravin.  Výzkumy poukazují na to, že čím omezenější výživa u dětí je, tím vyšší riziko nedostatku živin jim hrozí. A jestliže se dětem nedostává něco, co je tak bohaté na živiny, jako právě maso, je riziko ještě větší.

Nedostatek vitaminu B12

Nedostatkem vitaminu B12 trpí v celé Evropě celá řada dětí, což je velmi alarmující zjištění vzhledem k tomu, že vitamin B12 se velkou mírou podílí například na neurologickém vývoji. Není proto překvapením že děti, které mají kritický nedostatek tohoto vitaminu, často trpí neurologickými poškozeními a jsou zpožděné ve vývoji. 

Nedostatek vitaminu D

Ve veganské stravě vitamin D chybí prakticky úplně a vegetariáni velmi často tak trpí jeho nedostatkem. Spolu s vápníkem, hořčíkem a vitaminem K2 je velmi důležitý pro správný vývoj kostí, a to zejména během dětství a dospívání.

Hypotyreóza

Jde o sníženou činnost štítné žlázy, kterou u dětských veganů způsobuje hlavně nedostatek jódu.

DHA a EPA

Pokud srovnáme mateřské mléko veganek a matek, které jedí vše, má mléko od veganských matek nižší hodnoty DHA a EPA, které jsou nezbytné pro vývoj mozku, a to zejména v prvním roce života, kdy je mozkový vývoj dítěte velmi rychlý.

Nedostatek železa

Železo je prvek, jehož nedostatkem v současné době trpí děti nejčastěji. Rostlinná strava je obecně velmi chudá na železo, a proto je třeba ho dodávat dětem jinou formou. Děti na vegetariánské či veganské stravě dále mohou trpět nedostatkem vitaminu A a zinku.

Názor odborníka

”Pokud člověk nemá žádný zánět nebo nějaké stresující onemocnění, tak vydrží jet, jak se říká, na rezervu, a to poměrně dlouho,“ komentuje veganství ve vysílání MUDr. Pavel Kohout, vedoucí oddělení Centra výživy v Thomayerově nemocnici.

Varuje před tím, že v dětství, těhotenství a nemoci jde v případě veganství o styl stravování, které vede v 90 % případů k těžkému poškození.

„Za normálních okolností se ten lidský organismus dokáže přizpůsobit nižší potřebě energie a zvládá to. Není tam nutné dostávat stravu z živočišných produktů. Ale v okamžiku růstu, kdy potřebujeme do organismu dostat vápník, tak tam nejsem schopni dodat takové množství, aby to tomu dítěti neublížilo.“

Zlatá střední cesta

Veganství u dětí stále zůstává tématem, které vzbuzuje silné emoce a ani odborníci nejsou zajedno. Často pak nalezneme vzájemně si protiřečící studie v závislosti na vlastním přesvědčení. Pro rodiče je pak velmi těžké se rozhodnout, co je pro jejich potomky nejlepší. Ve stravování se často vyplatí jít zlatou střední cestou a používat vlastní rozum. A u dětí to pak platí dvojnásob. Extrémy ve formě nezdravého fast foodu či naopak čistě rostlinné stravy mohou negativně ovlivnit jejich vývoj. Základem je pestrá strava, dostatek ovoce a zeleniny. Spolu s pravidelným pohybem jsou klíčem k dlouhému životu bez zdravotních problémů.

 

Komentář: Strava pocházející z co nejkvalitnějších dostupných zdrojů, která je založená na střídmé konzumaci masa a dostatku kvalitních živočišných tuků, doplněná vhodně dle potřeby zeleninou a ovocem s nízkým obsahem cukru a bohatými na vitamíny a minerály, nabízí člověku všechny potřebné živiny. O veganské dietě se to bohužel říci nedá. V naprosté většině případů vede dlouhodobé praktikování veganství bez pravidelného přísunu mikronutrientů ve formě doplňků stravy nebo nitrožilní aplikace nejen k poruchám základních tělesných procesů, ale také ke snížení kognitivních schopností. Propagace veganského stravování dětí je prakticky zločinným pokusem o manipulaci vývoje osobnosti – a to té nejzranitelnější, dětské. Když se Facebook, který je dnes již nechvalně proslulý svým cenzorským přístupem k informacím, vyrukuje s kampaní ve spolupráci s Raise Vegan, skupinou propagující veganské mateřství a rodičovství, měli bychom být hodně ostražití.

 

Pozn.: Titulní fotografie (c) HealthyChild.com

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank