Silná vichřice v Itálii, orkán v Chorvatsku, zasněžený Balkán

Novinky.cz


Nejméně tři mrtvé si v sobotu vyžádala prudká vichřice v Itálii. Vítr vyvracel stromy, kácel zdi a rozbouřil moře. Kvůli špatnému počasí byla zrušena trajektová spojení na Liparské ostrovy. S odvoláním na italská média o tom informovala agentura AP. Mimořádně silný orkán v noci na sobotu řádil také v chorvatské Dalmácii, škody způsobil zejména ve Splitu. Celková škoda zatím vyčíslena není.

Vichr o síle až kolem 170 kilometrů za hodinu v Chorvatsku například dokázal převrátit kamion v Trogiru, napsal na svém webu Večernji list. Špatné počasí zasáhlo rovněž Bulharsko, kde byl kvůli hustému sněžení zrušen superobří slalom Světového poháru lyžařů.

Komentář: Turecká loď uvízla na mělčině při vichřici u ostrova Bari

O život v centrální Itálii u města Frosinone následkem pádu stromu přišli dva muži ve věku kolem 70 let. Na římském předměstí spadl strom na auto a usmrtil jeho řidiče, informovala státní televize RaiNews24. U Neapole padající strom zranil ženu a její dceru. Rozbouřené moře u jižního cípu Itálie uvěznilo tureckou nákladní loď, trajektová spojení na ostrovy Capri, Ischia a na Liparské souostroví musela být zrušena. Hasiči měli v oblasti střední a jižní Itálie až 1500 výjezdů, největší počet byl v Laziu.

Problémy v Chorvatsku

Záchranáři a hasiči v chorvatské Dalmácii přijali během noci stovky zoufalých žádostí o pomoc od lidí, kterým živel způsobil akutní problémy. Prudké poryvy větru kácely sloupy, lámaly větve i vyvracely celé stromy. Na řadě silnic musel být kvůli překážkám na vozovce přerušen provoz, včetně úseku dálnice A1 mezi uzly Posedarje a Sveti rok.

V centrální Dalmácii silný vítr přispěl k rozšíření několika menších lesních požárů a při hašení plamenů byl lehce zraněn hasič. Několik ulic ve Splitu bylo kvůli létajícím kusům skla a dlaždicím uzavřeno. Podle webu Dalmacija danas byl kolem 04:00 ve Splitu zaznamenán poryv o síle 176 kilometrů za hodinu.

Další zpravodajský portál 24 časa napsal, že na Makarské naměřili sílu větru 191 kilometrů za hodinu. Značné škody napáchal v Dalmácii přírodní živel na množství automobilů, na které padaly větve, stromy i sloupy nebo které zasáhly kontejnery či jiné věci unášené větrem. K úhoně přišla řada oken a střech domů. Střechu například vichr strhl kavárně na pobřeží v městečku Dugi Rat, jeden člověk se při tom lehce zranil.

Komentář: Předpověď pro zbytek víkendu pro Řecko a Bulharsko hlásí silný vítr, sněhové vánice a velmi nízké teploty.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank