Při záplavách v Afghánistánu zahynulo nejméně 20 lidí včetně dětí

Novinky.cz, ČTK
Titulní foto: © Elham Shaheem

Nejméně 20 lidí včetně dětí zemřelo při záplavách, které zasáhly jih Afghánistánu. Velká voda zaplavila na 2000 domů, odnášela i automobily, uvedla v neděli agentura Reuters s odvoláním na Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Minimálně deset dalších osob, opět včetně dětí, se nadále pohřešuje.

Silný déšť zasáhl město Kandahár a dalších šest okresů již v pátek. V provincii Herát na západě země byly podle vládních představitelů zničeny stovky domů.
Záchranné práce komplikuje nepřístupný terén

Rodiny, které musely své domovy opustit, se uchýlily do bezpečí ve velkých městech. Nyní přebývají většinou ve školách, mešitách či ve vládních budovách.

Podle prohlášení OCHA asi 500 lidí uvízlo na břehu rozvodněné řeky a bylo urgentně potřeba je letecky dostat do bezpečí. Záchranné práce i distribuci pomoci ztěžuje nepřístupný terén, silné sněžení i nedostatek silnic.

© Kabul News TV

Kometář: Ačkoliv 97mm srážek nezní moc dramaticky, tato oblast má pouštní klima se 176mm srážkového úhrnu za celý rok, takže průtrž takového množství vody během 30 hodin byla devastující. Nadměrné srážky se také stávají novým standardem. Od Kalifornie přes Chile a Blízký východ [1],[2], až do Austrálie.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank