SOTT Proměny Země – únor 2019: Extrémní počasí, planetární změny, meteory

SOTT Media

Únor byl dalším měsícem výrazných meteorologických událostí. Více rekordních záplav, mrazivých teplot a sněžení… a také pár vln extrémních veder následkem změn v tryskovém proudění, které vytváří lokální kapsy horkého vzduchu. Ale ty mají jen omezený dopad ve srovnání s poklesem teplot na celé zeměkouli a především na severní hemisféře.

Hromadné sdělovací prostředky se pochopitelně věnovaly především extrémnímu horku, aby odvrátily pozornost veřejnosti od důležitějšího procesu – pravděpodobného nástupu doby ledové následkem solárního minima, které již má výrazný dopad na mnoho obyvatel planety.

Rekordní srážky a povodně ovlivnily životy miliónů lidí. Nejhorší z těchto událostí se odehrály na Blízkém východě; Irák, Írán, Saúdská Arábie, Pákistán a Jordánsko se ocitly v šoku z těchto pohrom. Mezitím nevídaná blesková povodeň zatopila v Chile nejsušší místo na zemi, poušť Atacamu.

Pokračovalo prolamování rekordů sněhových srážek a mrazivých teplot. Výpadky proudu v České republice, rušení letů v Kašmíru, zablokované silnice v Pákistánu a zmrzlá Moskva. USA zaznamenaly dopad chladného počasí nejvíce, od silného sněžení v Seattlu přes neobvyklé teploty v Novém Mexiku a Las Vegas až po bouři, která udeřila na východní pobřeží a zanechala půl miliónu lidí bez elektřiny. Některá střediska, jež profitovala z velké sněhové nadílky minulý měsíc, musela v únoru zavřít, protože sněhu již bylo příliš! Kalifornie v posledních letech trpí extrémním počasím všeho druhu, od sucha a divokých požárů po rekordní sněžení.

Jako obvykle, i velmi jasné meteory byly k vidění na mnoha místech, počínaje dopadem meteoritu na Kubě, který zaskočil obyvatele atmosférickým výbuchem a následně rozbitými okny… podobně jako v případě Čeljabinsku před 6 lety ve stejném měsíci… další znamení? Tento bolid byl pozorován také nad Floridou. Jak se Země pomalu rozvírá, vznikají další závrty; v únoru to bylo zejména Turecko a Indie. Zemětřesení na ostrově Hokkaidó (M5,5) a na hranici Peru a Ekvádoru (M7,7) způsobila sesuvy půdy a škody na infrastruktuře. Podél celého Ohnivého kruhu došlo k neobvyklé sérii menších otřesů.

A na mnoha místech se extrémní počasí podílelo na smrti zvířat i na škodách na úrodě.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank