Pátrání po meteoritu který spadl do pouště u Abú Zabí, SAE – AKTUALIZACE: Druhý jasný meteor spatřen během JEDNOHO týdne

Anna Zacharias
The National

10. březen 2019

Titulní foto © Abu Dhabi Astronomy Centre
Meteorit prolétl zemskou atmosférou jako jasný bolid.


Astronomové hledají zbytky jasného bolidu, který spadl do pouště u Abú Zabí.

Předpokládá se, že meteorit dopadl jižně od Al Wathba poté, co byl zachycen kamerou Astronomického centra Abú Zabí.

Meteority mohou obsahovat částečky hvězdného prachu staršího než naše sluneční soustava a uchovávat tak informace o jeho vzniku, včetně geologické historie Země, Měsíce a hvězd.

Nebude však snadné najít zbytky bolidu po dopadu z minulého úterý, protože se předpokládá, že jde o meteorit o průměru od jednoho do tří centimetrů, vážící dva až deset gramů.

Astronomové z Abú Zabí zúžili místo dopadu na oblast pouště na jihovýchodě emirátu o rozloze asi 15 km2.

„Je velmi důležité najít tento meteorit, ale když budu upřímný, je problematické najít něco, co má průměr od jednoho do tří centimetrů, na tak značně velkém prostoru,” řekl Mohammed Shawkat, ředitel Mezinárodního astronomického centra v Abú Zabí.

„Podle všeho mohl dopadnout poblíž silnice, což by usnadnilo náš úkol. Budeme hledat a doufejme že ho najdeme.”

Meteor byl natočen 5. března na dvou stanicích v Abú Zabí okolo 19:40.

Vstoupil do zemské atmosféry rychlostí 18 kilometrů za sekundu a pravděpodobně začal hořet v nadmořské výšce 95 km nad oblastí Qoa a Umm Al Zamoul, kde se chovají velbloudi.

 

Komentář:

Aktualizace: Noviny Khaleej Times z 13. března píší:

Další jasný bolid, druhý během jednoho týdne, byl spatřen na nebi nad Spojenými arabskými emiráty během pozdního úterního večera (12. března) okolo 23:50 místního času.

Toto je druhý jasný bolid, který se v průběhu jednoho týdne objevil na nebi nad SAE; první se objevil během úterní noci 5. března, přesně v 7:40:11, podle vedoucího pracovníka.

Eng Mohammed Shawkat, ředitel Mezinárodního astronomického centra Abú Zabí, řekl Khaleej Times, že probíhá vyšetřování a výpočty které mají určit trasu, výšku, rychlost a předpokládaný dopad nového meteoru.

„Středisko obdrželo mnoho telefonátů od očitých svědků, kteří potvrdili že pozdě v úterý večer viděli tuto jasnou ohnivou kouli na obloze nad Spojenými arabskými emiráty.”

Zdůraznil, že se jedná o třetí meteor, který byl spatřen nad Spojenými arabskými emiráty od založení Centra v roce 2016.

„První z trojice velmi jasných bolidů byl zaznamenán 1. října 2016, druhý 5. března, a tento třetí 12. března.”

Dodal, že tento nový meteor, stejně jako ten z minulého týdne, byl zaznamenán speciální sítí astronomických kamer.

„Tyto technicky vyspělé kamery byly nainstalovány Mezinárodním astronomickým centrem v různých oblastech země a jsou provozovány ve spolupráci s americkou vesmírnou agenturou NASA.”

Síť se skládá z několika stanic, každá z nich má 16 astronomických kamer, které jsou neustále namířené na oblohu.

„Kamery automaticky nahrají všechny meteory, které se objeví na obloze a posléze pošlou klipy s vysokým rozlišením do stanice, ke které jsou připojeny; záznamy jsou okamžitě přeneseny do hlavního centra v Abú Zabí.”

Úlomky shořelého meteoru možná nalezeny

Mezitím se týmu odborníků z Centra podařilo najít možné zbytky spáleného meteoru, který minulý týden spadl do pouště v SAE, řekl Eng Shawkat Khaleej Times.

„Tým tvořený čtyřmi skupinami byl vyslán na předpokládané místo úterního dopadu meteoritu.”

Každé skupině, vybavené speciálními skenovacími a vyhledávacími zařízeními, byla přiřazena určitá oblast k prohledávání, dodal.

„3.5 hodinové hledání, od 14:30 do 18:00, skončilo nalezením dvou možných vzorků; první byl tmavý kámen, zatímco druhý byl kámen smíšený se zrezivělým železem.”

Jak vysvětlil, testy na místě odhalily některé magnetické vlastnosti druhého vzorku.

„Odborníci z Centru okamžitě kontaktovali NASA a podělilil se o fotografie odebraných vzorků.”

Druhý vzorek zrezivělého kamene pochází převážně ze starého meteoru.

„Nicméně odborníci Centra však budou pokračovat do druhé etapy – otestovat vzorek v laboratoři, aby zjistili jeho obsah a povahu.”

První velmi jasná ohnivá koule byla natočena dvěma astronomickými kamerami; jedna je umístěna na stanici Ramah a druhá na stanici Al Wajan, uvedl Eng Shawkat.

„Na základě těchto výpočtů bylo zjištěno, že meteor obíhal ve vzdálenosti 384 milionů km od Slunce.”

„Meteor se při vstupu do zemské atmosféry pohyboval rychlostí 67 000 km/h.”

Těleso začalo hořet ve výšce 93 km nad zemským povrchem mezi oblastmi Al Qooa a Umm Al Zamul, SAE.

„Poté, co ve výšce 35 km skončila ohnivá fáze, směřovalo dále na severozápad blízko oblasti Razeen.”

Eng Šwkat dodal, že meteor nemusel nutně zcela shořet. „Části meteoru, převážně 2 až 10 gramové, s největší pravděpodobností dopadly do pouště v SAE, poblíž resortu Arabian Nights Village.”

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank