Velká meteorická exploze nad ruským Dálným východem v prosinci 2018

Novinky.cz, BBC.co.uk

V prosinci shořel v atmosféře druhý největší meteor za posledních třicet let, uvedla v pondělí podle stanice BBC americká kosmická agentura NASA. Na rozdíl od meteoritu, který zasáhl před šesti lety Čeljabinsk a jehož výbuch byl ještě silnější, nebyl tento meteor pozorovateli zaznamenán, protože explodoval nad pustou oblastí Beringova moře nedaleko Kamčatky.

O meteoru BBC informovala v den zahájení 50. Lunární a planetární vědecké konference v texaském Woodlandu.

Kolem poledne místního času vlétl 18. prosince do atmosféry asteroid rychlostí 35 km/s po úhlem sedmi stupňů. Kosmická skála o průměru několika metrů explodovala ve výšce 25,6 km.

Energie výbuchu měla 173 kilotun, což je přibližně desetinásobek oproti atomové bombě svržené na Hirošimu. „Bylo to 40 procent energie, která se uvolnila v Čeljabinsku, ale k explozi došlo nad Beringovým mořem, takže to nemělo stejný efekt ve zprávách,“ řekla Kelly Fastová, která má v NASA na starost program sledování objektů u Země.

Lindley Johnson, který má v NASA na starost obranu planety, řekl BBC, že tak velké ohnivé koule se dají očekávat jen dvakrát nebo třikrát za sto let.

Komentář: A zapomněl dodat, že teď jsme zaznamenali dva za uplynulých šest let.

Podotkl, že meteor shořel nedaleko tras používaných letadly pro lety mezi Severní Amerikou a Asií. Nyní se proto vědci obracejí na aerolinky, jestli jejich piloti něco neviděli.

Komentář: Kdyby nějaké letadlo bylo opravdu blízko, bylo by buď zpopelněné nebo sestřelené dolů mířící tlakovou vlnou, což si myslíme, že se v nedávné minulosti nejméně jednou stalo: Byl příčinou pádu letu Air France 447 meteorit?

Meteor upozornil na nebezpečí, že se Zemí se mohou srazit i větší tělesa, aniž by byla předem detekována. Proto bude potřeba vybudovat dokonalejší síť nejen pozemních teleskopů, ale i těch na orbitálních stanicích.

Vyvíjí se proto kosmický teleskop NeoCam pracující v infračerveném spektru, který by mohl objevit potenciálně nebezpečné asteroidy větší než 140 metrů. Kongres v roce 2005 nařídil NASA, že je potřeba jich detekovat 90 procent. Podle expertů se tento požadavek dá splnit až za třicet let.

Komentář: Raindrops keep fallin’ on my head…

  • 1
  • 8
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.