Planetka Bennu je plná překvapení, materiál z ní zatím neznámým principem uniká do okolí

LivingFuture
20.března 2019

NASA oznámila, že po třech měsících u planetky Bennu udělala sonda OSIRIS-REx několik nečekaných objevů. Patří mezi ně neočekávaně nerovný terén, změna v rychlosti rotace a také materiál, který opouští povrch planetky. Žádnou z těchto charakteristik vědci před příletem sondy neočekávali.

Mise OSIRIS-REx má za úkol přivézt v roce 2023 vzorky hornin z planety k prozkoumání na Zemi.

Existenci proudu materiálu, který opouští povrch planetky, zjistili vědci začátkem ledna, kdy objevili první z takových úkazů. Po následném zintenzivnění pozorování našli během následujících dvou měsíců další. Materiál, který byl tímto způsobem vynesen nad povrch Bennu, dále obíhal planetku a v některých případech se jej podařilo pozorovat, jak se vrací zpátky na povrch. Jaký mechanismus za tímto jevem stojí zatím není zřejmé.

Komentář: Pokud vědci budou i nadále trvat na mechanistickém pohledu na vesmír, budou neustále překvapeni. Ale vlastně jim nic jiného nezbývá. Kdyby připustili zásadní roli elektromagnetismu, museli by opustit dlouho vybrušovaný koncept a představit úplně novou kosmologii.

Recenze: „Proměny Země a lidsko-vesmírné spojení“

Mezi další překvapení patří počet a velikost kamenů na povrchu planetky. Z původních pozorování vědci očekávali relativně hladký povrch s několika velkými kameny. Místo toho je planetka doslova poseta různě velkými úlomky hornin, což komplikuje fázi odběru vzorků z povrchu, která zřejmě bude muset být přepracována.

Mise OSIRIS-REx

Vesmírná sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) má za úkol sběr vzorků hornin z planetky Bennu (101955 Bennu, 1999 RQ36).

2016, 8. září: Start mise
2017, 22. září: Gravitační asistence Země
2018, 3. prosince: přílet k planetce
2018, 31. prosince: vstup na stabilní oběžnou dráhu planetky
2020, červenec: Sběr vzorků
2023, září: přistání kontejneru se vzorky na Zemi

Planetka Bennu

Rok objevení: 1999
Vzdálenost od Slunce: 0,9 – 1,3 AU (Země je vzdálena 1 AU)
Průměr: 550 metrů v rovníku
Doba oběhu kolem vlastní osy: 4,3 hodiny
Teploty na povrchu: -37 – +6 °C

image_pdfimage_print
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.