Herbicid Roundup je karcinogenní, rozhodl soud v USA.

iHned.cz /ČTK/AP
20.března 2019

Federální soud ve Spojených státech v úterý rozhodl, že herbicid Roundup německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer způsobuje rakovinu. Akcie společnosti zareagovaly na verdikt oslabením o 12,5 procenta, což je největší denní ztráta za 16 let. Hodnota firmy tím klesla zhruba o osm miliard eur (téměř 209 miliard korun), napsala agentura Reuters.

Úterní verdikt soudu v San Francisku se netýká odpovědnosti koncernu za onemocnění rakovinou žalobce Edwina Hardemana. O této věci začne soud jednat ve středu.

Komentář: První průlom v tomto ohledu nastal loni v srpnu, kdy soud v Kalifornii rozhodl, že Roundup způsobil smrtelnou rakovinu u Dewaynea Johnsona, dřívějšího školníka, který při práci výrobek Monsanta používal. Soud mu přiřkl náhradu $289 miliónů a zdůraznil, že Monsanto nesprávně zamlčelo negativní účinky na zdraví člověka a jednalo s nekalým úmyslem.

U procesu s Hardemanem ovšem došlo k výraznému omezení obžaloby. Zatímco v loňském případě Johnsona právníci argumentovali tím, že Monsanto zastrašovalo vědce a snažilo se potlačit zveřejnění studií s negativně působícími výsledky, obhájci Hardemana dostali nyní od federálního soudce zákaz hovořit během slyšení o ovlivňování výzkumu ze strany Monsanta. (více v článku na The Guardian)

Monsanto tedy neovlivňuje pouze vědu a výzkum, že?

Společnost Bayer popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu. Bayer koupil společnost Monsanto, dlouholetého výrobce Roundupu, za 63 miliard dolarů (1,42 bilionu korun) v loňském roce.

Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který je na této látce založený. Nyní už ale není chráněn patentem a na trhu je k dispozici mnoho dalších verzí. Bayer už dříve přiznal, že kvůli tomuto herbicidu čelí tisícovkám žalob.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Komentář: Přečtěte si Glyfosát: degenerace chronickou nemocí

image_pdfimage_print

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.