V Číně objevili půl miliardy let starou lokalitu s tisícovkami zkamenělin

Novinky.cz
25.března 2019


Mezinárodnímu týmů vědců se podařil doslova zázrak. V čínské provincii Chu-pej objevili přes 20 tisíc fosilií, jejichž stáří se odhaduje na 518 miliónů let, což znamená, že jsou z období raných prvohor. Podle paleontologů je ohromující počet dosud neznámých druhů, ale i skutečnost, že měkká tkáň těl mnoha tvorů včetně jejich kůže, očí a vnitřních orgánů je velmi zachovalá.

Místo nálezů nese jméno Qingjiang (Čching-ťiang) biota (biota je soubor veškerého rostlinného a živočišného života určité oblasti – pozn. red.). Rozprostírá se nedaleko obce Ťin-jang-kchou, konkrétně v břidlicovém podloží u břehů řeky Tan-šuej poblíž jejího ústí do většího toku Čching-ťiang.

Z více než 20 tisíc nalezených exemplářů dosud odborníci analyzovali 4351 vzorků – včetně červů, medúz, sasanek a řas. Něco takového prý ještě neviděli. Zahrnuje to nejméně stovku druhů mnohobuněčných živočichů a osm druhů řas. Více než polovina z toho všeho byla vědcům dosud neznáma.

„Stanou se stěžejním zdrojem při studiu dávné evoluce druhů,“ řekl stanici BBC Sing-liang Čang, jeden z vedoucích autorů výzkumu. Podrobnosti o dlouho studovaných nálezech byly zveřejněny v časopise Science na konci minulého týdne.

Zachovaly se nevídané detaily

„Objev je obzvláště pozoruhodný, protože většina tvorů jsou měkké organismy jako medúzy a červi, které obvykle nemají šanci stát se zkamenělými a přetrvat,“ připomněl geolog Robert Gaines, který se studie rovněž zúčastnil. Většina zkamenělin totiž obvykle bývá z hmotnějších zvířat, pevnější části jako kosti jsou méně náchylné k rozkladu.

Tyto aktuální fosilie jsou z počátku prvohor – z takzvaného kambrického období, které započalo před 541 miliony lety a přineslo rychlý nárůst rozmanitosti zvířat na Zemi. První mnohobuněčné organismy se na naší planetě zřejmě objevily v období ediakary, které začalo před 635 miliony lety.

blank
Zachovalé zkameněliny v takovéto podobě jsou extrémně vzácné. Foto © Dongjing Fu et al., Science 363:1338 (2019)

Objev je unikátní zejména proto, že zkameněliny jsou daleko lépe zachované než ty z Burgesských břidlic (slavné kanadské naleziště z roku 1909 – pozn. red.) či dalšího čínského naleziště v Čcheng-ťiangu. Nebyly poškozeny procesem přeměny hornin ani zvětráváním.

Dávná konzervace tvorů byla podle Čanga tak dokonalá, že se v kamenech mohla dochovat i těla živočichů bez pevné schránky. Fosilie z Qingjiangu jsou zachovalé tak jedinečným způsobem, že lze dokonce pozorovat detaily chapadel medúz nebo těl žebernatek.

Jelikož zkameněliny z tohoto naleziště pochází ze stejné doby jako z Čcheng-ťiangu, vědci věří, že rozdíly mezi nimi mohou nastínit, jak různě probíhaly vývoje ekosystémů.

Paleontologická pokladnice a objev století

Není překvapivé, že nalezišti Qingjiang se přezdívá „pokladnice fosilií“. „Nález je jedním z největších za 100 let,“ zhodnotila úspěch paleontoložka Allison Daleyová.

Tým nyní dokumentuje zbývající vzorky a provádí další zkoumání v čínském regionu, aby se dozvěděl více o původním místním ekosystému a o procesu zkamenění. Nález by mohl přinést zcela nové, a tudíž i cenné poznatky o životním prostředí z období před více než půl miliardou let.

Komentář:  Ian Sample z The Guardian píše, že “…vědci stále řeší, co způsobilo kambrickou explozi. Jedna z teorií předpokládá, že život narazil na genetické nástroje, které mu umožnily vytvořit těla zvířat, ale počátek dravého způsobu života, který spustil evoluční závod, pohyby tektonických desek a příliv živin do oceánů mohly také sehrát svou roli.”

Neskutečné, jaké myšlenky se dají vykládat z pozice ‘vědecké kapacity’ veřejnosti. Pokud se chcete dozvědět více o kambrickém období a o tom, že život pravděpodobně na nic nenarazil, prostudujte si s pomocí překladače následující anglicky psané materiály

Nová studie potvrzuje, že rozmach trilobitů během kambrijského období přišel náhle bez známky jakýchkoliv předchůdců

V debatě o kambrické explozi principiálně vítězí Inteligentní Design

nebo si počkejte na chystaný článek o neodarwinismu, který vyjde na těchto stránkách v nejbližších dnech.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank