Dva velmi jasné meteory nad jihovýchodem USA

Hynek Veselý
Na Severu.org
5.dubna 2019


Titulní foto © YouTube / EVE Pro Guides – EVE Online PVP and ISK Guides


Obě události se odehrály během posledního týdne.

Jasně zelený bolid byl zaznamenaný na palubní kamery několika obyvatel Floridy a očití svědci popisovali, že objekt ve své viditelné fázi padal zhruba 5-6 vteřin. K jevu došlo těsně před sobotní půlnocí, v 11:55h 30.3.

Regionální stanice meteorologické služby v Tallahassee oznámila, že její přístroje na detekci bouřek zaznamenaly objekt a proběhlo šetření, jestli na zem mohly dopadnout nějaké úlomky, přičemž je pravděpodobnější, že těleso během průletu zcela shořelo.

 

Ve čtvrtek 4.dubna byla za svítání nad celou jihovýchodní oblastí USA pozorována ohnivá koule. Stovky zpráv přišly z míst od Floridy a Alabamy přes Virginii až po New York:

 

O den dříve, ve středu 3.4. ve dvě hodiny ráno, byl jasný meteor pozorován také ve Wisconsinu. Motorista, který následující video natočil, měl obavu, že padající objekt mohl způsobit požár v nedaleké osadě Strawberry Creek a upozornil místní požární stanici:

Komentář: Jasných meteorů nad Floridou je od začátku roku opravdu hodně. I předcházející týden, 22.března, byl zaznamenán jeden z nich za bílého dne, v 7:10h, na bezpečnostní kameře v Quincy, kdy jeden ze blízkých očitých svědků v Gadsen County popsal rozpad tělesa na několik částí. V paměti stále zůstává i exploze a dopad meteoritu na Kubě, který byl také nafilmován z Florida Keys.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank