Vír odnesl v Číně nafukovací hrad, dvě děti zemřely

Novinky.cz
2.dubna 2019


K tragédii, při které dvě děti zemřely a dalších 18 se zranilo, došlo v neděli v čínské provincii Che-nan. Prašný vír zvedl pouťovou atrakci do výšky až 20 metrů. Kromě dětí byli zraněni i dva dospělí, informuje server BBC.

Jeden z rodičů uvedl, že viděl z výšky padat děti.

Jestli při tragédii selhal lidský faktor, zatím není podle úřadů jasné. Na místě zůstaly nejméně dvě mrtvé děti, dalších 18 jich bylo zraněno, z toho jedno těžce. Ostatní utrpěly zranění lehčího charakteru.

Většinou neškodné víry

Tromba neboli prašný či písečný vír vzniká na rozdíl od tornáda od země a většinou nepáchá větší škody. Vír může dosahovat jen několika centimetrů, vyrůst však může i do několika desítek až stovek metrů. Vyskytuje se například na polích, pouštích či letištních plochách. V češtině se pro tromby vžily lidové názvy rarášek nebo čertík.

Komentář: Pro upřesnění, tromba je termín pro atmosférické víry a zahrnuje i tornáda (velké tromby), nejen prašné víry (malé tromby). Tato událost z Číny jen další ukázkou narůstajících extrémů. Není běžné, aby prachový vír měl takovou sílu. Podle regionální meteostanice provincie Henan měl vír průměr kolem 10 metrů a trval přibližně 3-4 minuty.

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank