Přelet a rozpad bolidu nad Krasnojarskem – třetí taková událost nad Sibiří během 4 měsíců

The Siberian Times
7.dubna 2019
Foto © The Siberian Times


Jasný a hlučný, s dlouhou třpytivou zelenožlutou stopou. Takový bolid byl nafilmován několika pozorovateli v oblasti Krasnojarsku.

Dole na zemi způsobil obavy. “Zpanikařila jsem, protože to znělo a vypadalo jako hořící letadlo – opravdu jsem se toho zvuku a záře bála”, řekla místní obyvatelka z krajského města. “Vytáhla jsem telefon z kapsy, ale letělo to po nebi tak rychle, že jsem nahrála jenom dlouhou bílou čáru, která po té věci na obloze zůstala”.

Další obyvatelé hovořili o tom, jak oslepující záře meteoru byla, podobná jako při sváření. Rozpadl se na několik částí a pak zmizel někde nad Irkutskem, východně od Krasnojarsku.

Místní úřad pro krizové situace potvrdil, že byl zaznamenán meteor, ale že pro lidi ani infrastrukturu to neznamená žádné nebezpečí.

Jedná se o třetí velkou událost tohoto druhu během čtyř měsíců.

18.prosince 2018 vybuchl meteor poblíž poloostrova Kamčatka silou desetkrát větší než hirošimská atomová bomba, jak informovala NASA.

Komentář: Velká meteorická exploze nad ruským Dálným východem v prosinci 2018

15.března byl v Krasnojarsku další jasný meteor a místní tvrdili, že byl cítit teplý vzduch a země se zatřásla poté, co po nebi přelétla tato zelená, žlutá a oranžově zbarvená ohnivá koule.

Komentář: Meteor nad oblastí ruského Krasnojarsku

Stalo se tak blízko místa, kde došlo v roce 1908 k atmosférickému výbuchu tunguského meteoritu o síle 185 hirošimských bomb, což srovnalo se zemí 80 miliónů stromů.

Specialista Viktor Grochovskij z Uralské federální univerzity shlédl nahrávky meteoru z 6.dubna a vyvodil z nich, že se jednalo o meteor z kategorie bolidů. “Vybuchl dost vysoko v nebi někde nad Irkutskem”, řekl. “Letěl rychleji než objekt, který byl pozorován v březnu”. Jeho structura nebyla vzhledem k pozorovanému rozpadu příliš kompaktní”.

Událost byla zaznamenána palubními kamerami a pozorována očitými svědky přibližně v sedm hodin večer.

Stopa, kterou na obloze bolid zanechal.
Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank