Extrémní přívalový déšť v Rio de Janeiro – přes 200 mm za čtyři hodiny

Pedro Fonseca & Rodrigo Viga Gaier
Reuters
Titulní foto © Ricardo Moraes


Přívalové deště v úterý zatopily Rio de Janeiro, způsobily smrt nejméně tří osob a chaos v druhém největším brazilském městě, které vyhlásilo stav ohrožení po bouři, kterou starosta popsal jako’naprosto abnormální’. V jednom ze slumů zemřely dvě dospělé sestry, když jejich přístěnek zavalil přísun bahna, informovala radnice. V jiné části města utonul jeden muž.

Pršet začalo v pondělí večer a nepřestalo do úterního poledne s tím, že předpověď byla stejná i po zbytek dne. Některé oblasti zaznamenaly více než 210 milimetrů srážek (21 cm za 4 hodiny podle zprávy úřadů – to je trojnásobek průměrného dubnového úhrnu).

Reportáže televizních kanálů přinášely záběry obvykle klidných ulic, které se proměnily v divoké proudy vody unášející lidi i auta. Pobřežní cyklistická stezka vybudovaná pro Olympijské hry 2016, která byla již částečně poškozena předchozími bouřemi, byla poškozena ještě více a její části se zřítily do moře.

“Rio de Janeiro má po těchto deštích tři oběti,” oznámil na tiskové konferenci v úterý ráno starosta Marcelo Crivella. “Takové lijáky jsou v této roční době zcela nenormální; nikdo z nás podobné přívaly v tuto dobu nečekal.”

Úřad starosty vyhlásil stav nouze v pondělí v noci. Hlavní ulice byly uzavřeny a úřad sdělil, že 785 míst ve městě se ocitlo bez elektřiny.

 •  
 • 11
 •  

One thought on “Extrémní přívalový déšť v Rio de Janeiro – přes 200 mm za čtyři hodiny

 • Avatar
  April 10, 2019 at 15:53
  Permalink

  Špatně zaměřili HAARP. To mělo spadnout na Caracas.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.