26 elektrických sloupů spadlo bez zjevného důvodu na ulici v Seattlu

Mike Lindblom
Seattle Times
6.dubna 2019
Titulní foto © Ellen M. Banner / The Seattle Times

Dva lidé byli více než hodinu uvězněni v autě poté, kdy v pátek odpoledne v ulici East Marginal Way spadlo 26 elektrických sloupů. Oba byli propuštěni z nemocnice později ten samý den.

Více než dvě desítky elektrických sloupů, které spadly v pátek nedaleko Muzea letectví, prošly před třemi lety „celkovou inspekcí“ a nevykazovaly žádné riziko možného hromadného selhání, uvedla Debra Smithová, nedávno dosazená generální ředitelka společnosti Seattle City Light.

Některé z nich byly v roce 2016 po prohlídce vyměněny, některé měly být vyměněny v průběhu pěti let a dalším zbývalo mnoho let do vyměnění, „ale nebyly tam žádné, které by překročily stanovenou životnost,” řekla Smithová během sobotního rozhovoru.

Inženýři tento víkend zkoumají každý z 26 prasklých dřevěných sloupů, hledají stopy a procházejí East Marginal Way South, aby určili jak a kde opravit vedení na západní straně této široké vozovky, řekla.

City Light stále hledá vysvětlení, proč v pátek v 16 hodin došlo k náhlému pádu sloupů, který vyvolal dominový efekt, během kterého došlo k pádu celé řady sloupů.

Komentář: Pro ujasnění – není známo, zda sloupy, jak naznačuje slovní spojení ,dominový efektʻ, padaly postupně. Je možné, že spadly naráz!

Tento incident – po kterém museli být vyproštění dva lidé, které v autě uvěznily spadlé dráty a vrchní část sloupu, která rozbila čelní sklo – vyvolává řadu otázek: proč spadly sloupy na západní straně této šestiproudové silnice, ale ne ty na východní straně? Proč jich spadlo tolik najednou? Došlo k nadměrnému zatížení nebo nesly příliš mnoho elektrických drátů?

Někteří lidé, kteří poblíž místa pracují nebo scénu fotografovali, se domnívají, že na vině je shnilé dřevo, které se zlomilo během jarních poryvů větru.

Počasí mohlo být příčinou selhání, ale páteční přeháňky spolu s větrem byly obvyklé pro jarní počasí v Seattlu. Podle Národní meteorologické služby dosáhl nárazový vítr rychlosti 50 km/h. Další přezkoumání neprokázalo příliš velkou pravděpodobnost, že došlo k výskytu nějaké mimořádně silné „unicely“ a žádné stavby v okolí Boeing Field nebyly poškozeny, řekla meteoroložka Carly Kovaciková.

Jeden svědek uvedl, že viděl blesk, to ale mohlo být jiskření v blízkosti sloupu, řekl mluvčí společnosti City Light. Meteorologická služba uvedla, že nedošlo k žádnému zásahu bleskem.

Smithová řekla, že příčinou mohla být výška sloupů, které jsou téměř 30 metrů vysoké, aby umožnily Boeingu přesouvat letadla přes ulici z hangárů na mezinárodní letiště King County. Pokud dojde k pádu takového sloupu, je jeho točivý moment mnohem větší než u kratších sloupů, řekla. Kromě toho nesou silné a těžké dráty z Tukwily do centra Seattlu.

Zasahující čety během noci odstranily spleť drátů a zlomené sloupy, takže v sobotu bylo bez elektřiny pouze 13 zákazníků. Proud nešel v některých kancelářích a budovách Boeingu, zatímco několik podniků v této oblasti muselo použít dočasné generátory, uvedla mluvčí City Light Julie Mooreová.

Ulice byla znovu otevřena v sobotu okolo 14:30 a některé semafory byly přechodně nahrazeny stop značkami, sdělila tukwilská policie. Územně je tato oblast součásti města Tukwila, ale elektřinu dodávajií veřejné služby Seattlu.

Úředníci v pátek hlásily 24 spadlých sloupů, ale v sobotu navýšili počet na 26.

Fotografie ukazují, že některá kovová pouliční osvětlení a semafory byly také strženy nebo staženy. Po pádu visely po nějakou dobu dráty pod proudem přes muzejní pěší lávku. Dva lidé, kteří byli v pátek uvězněni v automobilu, byli propuštěni z lékařského centra Harborview Medical Center a Smithová řekla, že je vděčná za to, že nebyli vážně zraněni.

Dokončení originálního článku zde

Komentář: Ok, je to dost podivné.

Byl to nějaký druh přepětí? Možná ne přes samotnou rozvodnou síť (čehož by si energetické služby všimly), ale z atmosféry? Pod zemí? Ale proč by tak z vnějšku vyvolaný výkyv lámal silné dřevěné sloupy stejným způsobem v této ohraničené oblasti?

Očitý svědek v této zprávě od King 5 Seattle News popisuje, že viděl „záblesk světla” a slyšel „výbuch” těsně předtím než „všechny začaly padat…”

Tato zpráva od ABC News obsahuje záběry z telefonů lidí, natočené krátce poté, co se to stalo. Nevypadá to, že by byl obzvlášť silný vítr, i když je možné že jen chvilku předtím mohlo dojít k velmi silné a velmi krátké meteorologické unicele.

Zde jsou záběry z průmyslové televize v momentě kdy se to stalo. Je zataženo, prší a trochu větrno, ale stromy v pozadí se nehýbají tolik, jak by se dalo očekávat v průběhu intenzity unicely:

 

Všimněte si také, jak z pohledu druhého úhlu průmyslové televize, začátek 00:35, je vidět záblesk, následuje zlomení a pád sloupu. Všimněte si také, že se zlomil ve spodní části hned u země …

Další informace z jiné zprávy Seattle Times:

Meteorologové z Národní meteorologické služby v Seattlu uvedli, že v pátek nebyly v západním Washingtonu zaznamenány žádné blesky.

V průběhu dne se vyskytly nárazy větru, které doprovázely mírný déšť během první poloviny dne, ale nic výjimečně znepokojujícího, řekla Carly Kovaciková, meteoroložka Národní meteorologické služby v Seattlu.

Přibližně 16 500 zákazníků v jižním Seattlu, Tukwile, Burien a White Center bylo v důsledku incidentu bez elektřiny, podle Seattle City Light byla do 18 hodin, kromě 300 odběratelů, obnovena dodávka pro všechny zákazníky. Některé kanceláře Boeingu v této oblasti byly bez elektřiny, řekla Whiteová.

David Drum, stavební inženýr který pracuje pro Boeing řekl, že odešel z kanceláře kolem 16:15 a viděl na západní straně ulice nejméně 10 spadlých sloupů.

„Bylo to opravdu dramatické. Skutečně dystopické. Ty sloupy byly zlomené. Spadly na zem s dostatečnou silou a roztříštily se,“ řekl. „Musela to být velká síla, aby došlo k tomu, co jsem viděl.”

Ano, je to jako by nějaká mocná elektromagnetická síla vše ohnula – sloupy vedení, dopravní značky, pár stromů, pouliční osvětlení – v jednom směru a na jedné straně ulice.

Navíc společnost Seattle City Light oznámila, že nejmenovaná „třetí strana” provede „nezávislé” vyšetřování toho, co se stalo. Hmmm…

Je velmi zajímavé, že nedaleko se nachází centrála Boeingu… ve skutečnosti je PŘÍMO VEDLE!

Přibližné místo spadlých sloupů je vyznačeno červeně. Známé budovy patřící Boeingu, Inc. jsou označená žlutě…

Téměř dva kilometry dlouhý úsek, podél kterého se sloupy zlomily, se víceméně přesně shoduje s úsekem East Marginal Way v Seattlu, kde jsou umístěny kanceláře Boeingu, hangáry a testovací centra. Letiště Boeing Field, pojmenované po zakladateli této velké společnosti vyrábějící letadla a zbraně, vede souběžně s tímto úsekem silnice…

Zdá se, že řetězec smolných událostí Boeingu pokračuje…

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank