Sníh v dubnu na vrcholcích Havaje

Star Advertiser
12.dubna 2019

                      

Snímek z webkamery dnes ráno ukázal sníh na Mauna Kea


Je duben a na vrcholcích Havajských ostrovů sněží.

Během noci pokryla zhruba třícentimetrová vrstva sněhu vrcholy Mauna Kea a Mauna Loa na Velkém ostrově, příčinou byla vydatná vlhkost, která obklopila rozsáhlou oblast nízkého tlaku na východě, uvedla Národní meteorologická služba. Dnes a zítra se očekává další sněžení, mělo by napadnout dalších 3 až 9 centimetrů sněhu.

Varování před zimním počasím pro vrcholky Velkého ostrova, v nadmořské výšce nad 3.500 metrů, zůstává v platnosti až do 6.00 hodiny sobotního rána.

NMS meteorolog Matt Foster řekl, že v průběhu roku může sněžit na vrcholcích Velkého ostrova kdykoliv, ale tento měsíc je trochu neobvyklý.

„V této části roku je pro tento druh meteorologického systému, tuto studenou, mohutnou níži na východě, trochu pozdě,” řekl. „Je to spíš počasí typické pro únor/březen a teď jsme v dubnu. Ale není to neslýchané.”

Varování před přívalovými povodněmi, které bylo vydáno dříve pro Maui a Velký ostrov, bylo zrušeno.

Očekává se, že ten samý systém nízkého tlaku dnes přinese do Maui a na Velký ostrov časté srážky a ojedinělé bouřky, občasný silný déšť, zejména v návětrných oblastech, ale také možná na závětrné straně, což může vyvolat přívalové povodně.

Varovnání před silným větrem zůstane v platnosti pro části Lanai, Kahoolawe, Maui a Velký ostrov až do dnešní 18 hodiny. Severovýchodní větry o rychlosti 30 až 50 kolometrů za hodinu, s ojedinělými poryvy nad 80 kilometrů za hodinu, se očekávají napříč Lanai, Kahoolawe, centrálním údolím a Západním Maui včetně okresu Jižní Kohala na Velkém ostrově.

Varování před vysokými vlnami pro východní pobřeží Kauai, Oahu, Molokai, Maui a Velkého ostrova, s vlnami 2.5 až až 3.5 metru, zůstává v platnosti až do nedělní 18 hodiny.

Podle předpovědi počasí budou vlhké a proměnlivé podmínky pokračovat napříč východními oblastmi státu až do soboty, zejména v návětrných oblastech. V dalších oblastech bude zataženo s přeháňkami.

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank