Hlavní inspektor-architekt z Notre Dame: Požár nebyl způsoben zkratem elektrického vedení

SOTT.net
18.dubna 2019

Francouzská média zpochybňují dnes uniklou informaci, kterou získala a publikovala agentura Associated Press (a kterou ochotně přetiskují korporátní média, např. Novinky.cz; pozn.překl.), že požár katedrály byl pravděpodobně způsoben zkratem elektrického vedení. Média přitom citují rozhovor s bývalým hlavním francouzským inspektorem pro historické památky Benjaminem Moutonem, který dohlížel na instalaci nejnovějšího systému požární ochrany v Notre Dame v roce 2010 a který byl zodpovědný za tuto stavbu v letech 2000-2013.

Benjamin Mouton poskytl rozhovor v živém vysílání televize v pondělí 15.dubna večer, kdy byl oheň na tomto 850 let starém symbolu francouzské kultury stále mimo kontrolu. Zde jsou jeho slova:

“Vůbec tomu nerozumím. Šíření ohně je hodně zvláštní. U tak starého dubového materiálu, který je mimořádně tvrdý, byste potřebovali velké množství menších kousků dřeva, abyste docíli dostatečně vysoké teploty, která by rozpálila dubové trámy.

V roce 2010 jsme vyměnili veškeré elektrické kabely, takže není možné, aby oheň vznikl zkratem. Nové vedení bylo nataženo v souladu s moderními standardy. A co víc, instalovali jsme v katedrále špičkový systém detekce a protipožární ochrany.

V kteroukoliv danou chvíli jsou v katedrále vždy dva lidé v pohotovosti, ve dne v noci, aby v případě spuštění hlásiče požáru mohli identifikovat místo a pokud by bylo nutné, tak zavolat hasiče.

Jsem opravdu šokován, že k požáru (tohoto rozsahu) došlo. Je to nepochopitelné.”

https://www.facebook.com/havasijulien/videos/2197343147244370/

A to není všechno. Mouton pro francouzský konstruktérský magazín BatiActu uvedl následující:

“Za 40 své praxe jsem nikdy neslyšel o podobném požáru. Vyžadovalo by to opravdu vysoce vznětlivou várku dřeva pro zažehnutí takového ohně, který by se rozhořel do katastrofy rozsahu, jaký jsme měli možnost vidět. Navíc, dubové dřevo je vůči ohni obzvlášť odolné.

Detekce ohně a protipožární systém, který byl v katedrále instalován, byl na nejvyšší úrovni. Bylo to velmi nákladné, ale umožňovalo nám to rychle určit, jestli někde vznikl požár. Dále jsme mnoho starých dřevěných dveří vyměnili za protipožární.

A také jsme značně snižili počet elektrických zařízení v celé budově a úplně jsme je zakázali v podkroví.”

image_pdfimage_print
 •  
 • 22
 • 2
 •  
  24
  Shares

7 thoughts on “Hlavní inspektor-architekt z Notre Dame: Požár nebyl způsoben zkratem elektrického vedení

 • Avatar
  April 20, 2019 at 20:06
  Permalink

  Je naprosto jasné, že požár katedrály byl založen ÚMYSLNĚ!!! *

 • Avatar
  April 21, 2019 at 11:10
  Permalink

  Ten rozhovor nedává žádný smysl.
  1) Elektrické vedení je moderní.
  2) Protipožární systém umí určit kde vznikl požár.
  3) Budovu hlídají dva lidé ve dne i v noci.

  Buťto nic z toho není pravda, anebo všechno je pravda a zavinila to osoba na šichtě.

 • Avatar
  April 22, 2019 at 00:37
  Permalink

  Prostě se nahoru “někdo” dostal, nebyl možná sám, vypnul i požární signalizaci a jednal velmi promyšleně ke zkáze budovy. Jenže média se bojí zveřejnit, jací lidé- tohle, zejména v období největších křesťanských svátků, jsou ke spáchání činu nejvíc nakloněni a podezřelí. Rozumíme si, myslím. A dostanou se VŠUDE , na ničení jsou kadeti, postavit neumí nic !!

 • Avatar
  April 24, 2019 at 23:27
  Permalink

  there are number of possibilities ,maybe fire from short circuit.Maybe another source
  of fire ,Welding,happens more often then you think.Some countries insist on keeping
  the gard 24hrs after any welding.During renovation there is usually lot of welding.
  And of course our “favorite” religious freaks.But normally they are proud of themselves,and tell us.If the Government suspects the freaks they might be afraid
  to admit it to avoid world wide retaliation.And even if they new (government people)
  they are too Wimpy to do anything about it.Maybe i should change word Wimpy
  for Stupid.
  Thank you MJ Montreal

 • Avatar
  April 25, 2019 at 10:07
  Permalink

  Súhlasím. Nie je to síce “naprosto” jasné, ale veľmi veľmi pravdepodobné. Táto devastácia je symbol. Buď sa niekto bojí, že by vo Francúzsku znovu zakvitlo kresťanstvo, alebo len zúfalo demonštruje svoju ohavnosť.
  Francúzsko bolo kedysi perlou Katolíckej cirkvi, ale po tzv. revolúcii je takmer úplne zničené.
  …Toto nie je len symbol boja proti Francúzsku, prípadne nejakého islamského ošiaľu, toto je hlavne symbol boja proti Cirkvi – a tým pádom boja proti Kristovi. Ale toto už skúšali väčší frajeri a všetci to majú vopred prehraté. Škoda len, že stihnú narobiť toľko zla.

 • Avatar
  May 2, 2019 at 10:27
  Permalink

  Švajčiarske nezávislé súkromné laboratóriá idenetifikovali v odobratých vzorkách vzduchu a prachu v deň požiaru stopy vojenského termitu (zápalnej látky s vysokou teplotou horenia) , čo by vysvetľovalo tak katastrofické rýchle šírenie požiaru aj pri stáročia starom ťažko zápalnom dubovom dreve. Z toho logicky musí vyplynúť, že požiar založil niekto úmyselne a bol veľmi dobre vybavený ak mal prístup k vojenskému termitu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.