Amazon přikládá pod kotel svého digitálního pálení knih

Allum Bokhari
Breitbart
8.dubna 2019
Překlad: Délský potápěč

Amazon pod tlakem levicových novinářů a aktivistů odstraňuje ze své nabídky pravicové autory, včetně knihy anglického kritika islámu a nezávislého komentátora Tommyho Robinsona.

Webový obchod Amazon se stal dominantním hráčem na knižním trhu. V Americe u Amazonu probíhá skoro polovina prodeje papírových knih a 83 % e-knih. Díky tomu společnost může vybraného autora v podstatě odstřihnout od velké části knižního trhu.

Nejnovější kolo čistek začalo na okraji politického spektra, u bělošských nacionalistů. Letos v únoru odstranil knižní gigant ze své nabídky několik knih bílého identitáře Jareda Taylora a The White Nationalist Manifesto od Grega Johnsona.

Už v roce 2017 proběhla čistka děl věnovaných revizionismu holokaustu a odstranění všech knížek kontroverzního „pick-up“ („balič“) bloggera a autora Daryushe “Rooshe” Valizadeha na konci loňského roku.

Podobně jako u černých listin finančních institucí se ale i tato vlna cenzury, která začla u kontroverzních nebo i extrémních idejí, rychle rozšířila i na mainstreamu bližší terče. Počátkem března stáhl online prodejce z nabídky knihu Muhammed’s Koran: Why Muslims Kill for Islam, chronologicky seřazený Korán a kritiku islámského náboženství, jejímž spoluautorem je britský populista Tommy Robinson.

Autoři knihy Tommy Robinson a Peter McLoughlin nejprve islámský Korán chronologicky uspořádali a následně opatřili vlastním komentářem. Amazon na dotaz Breitbart News, proč knihu zakázal, nereagoval.

Amazon v roce 2010 s odkazem na první dodatek americké ústavy odmítl odstranit ze své nabídky knihu obhajující pedofilii. „Zakázat prodej nějaké knihy jen proto, že její poselství my nebo někdo jiný považuje za nepřijatelné, je podle našeho názoru cenzura,“ prohlásil tehdy zástupce  Amazonu v rozhovoru pro CNBC.

„Amazon nepodporuje nenávist ani protiprávní jednání, stavíme se však za právo každého jednotlivce učinit své vlastní spotřebitelské rozhodnutí.“

V případě obhajoby pedofilie nebylo rozhořčení veřejnosti a médií pro Amazon dostatečným důvodem ustoupit ze svého závazku neutrality k obsahu. Nyní však zdá se zcela postačuje nejlehčí nátlak k tomu, aby obří společnosti zakázala pravicovou kritiku náboženství.

Amazon ale od svého zásadového dodržování „práva každého jednotlivce učinit své vlastní spotřebitelské rozhodnutí“ ustoupil už dříve. V roce 2015 totiž ze své nabídky odstranil všechny předměty s motivem konfederační vlajky.

Společnost ale zřejmě nemá problém s extrémistickými nebo škodlivými knihami jako takovými. Dvě z nejničivějších děl celých lidských dějin, Hitlerův Mein Kampf či Komunistický manifest Karla Marxe a Friedricha Engelse, jsou totiž stále k mání, stejně jako knížky černošského nacionalisty Louise Farrakhana, nechvalně proslulého svými rasistickými a antisemitskými výroky. Ani rasová nenávist tak podle všeho není pro Amazon automatickým důvodem k zákazu.

Amazon tak opustil svou dřívější politiku prodávat všechny knížky bez ohledu na jejich kontroverznost. Není však jasné, jakým – pokud vůbec nějakým – principem se nyní společnost řídí.

 

Komentář: Jef Bezos je jednou z největších viditelných figurek systému a realizuje agendu svých nadřízených velice svědomitě.

 

Cenzura zdraví – Amazon stahuje z prodeje knihy zaměřené na léčbu autismu a pravdu o vakcínách

Musíme bránit USA, vysvětluje šéf Amazonu žízeň po tučné armádní zakázce

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank