Elektromagnetické záření ? Mysteriózní smrt stovek krav ve Francii – místní farmáři žalují stát

Milan Vidlák
Časopis Šifra
6.května 2019
Foto © AFP/Getty Images

Skupina francouzských chovatelů dobytka žaluje stát kvůli mysteriózní smrti stovek krav. Farmáři totiž věří, že se zvířata stala oběťmi škodlivého elektromagnetického záření; zdrojem by podle žalující strany mohl být transformátor, telefonní vysílače či farmy s větrnými elektrárnami.

Například Stéphane Le Béchec, jedenapadesátiletý bretoňský sedlák v obci Allneuc, ztratil 200 krav, které zemřely z neznámých příčin v posledních třech letech, což jej dovedlo až k uzavření byznysu. Informoval o tom například britský deník The Telegraph.

Pan Le Béchec identifikoval několik potenciálně škodlivých zdrojů, včetně transformátoru, mobilních vysílačů či větrných farem, jejichž elektrický proud podle něj ničí jeho zemi. „Zaznamenal jsem, že voltmetr silně reagoval, když jsem jej dal na zem nebo do vody,“ řekl deníku Le Parisien.

Podobně je na tom Patrick Le Néchet, sedlák z Prénassaye, který přišel v uplynulých pěti letech za podobně podivných okolností o 120 krav. Naposledy našel mrtvé tele, někdy najde třeba tři. „Nikdy nevíme, co najdeme,“ děsí se zemědělec. „Našli jsme také slepá telata s dírami v hlavách a deformovanými končetinami, která chodila v kruzích a mlátila hlavami o zeď,“ přidal zoufalý muž. Další zvířata nejsou schopna chodit.

Místní agrární komora pana Le Nécheta odkázala na geobiologa, který poznamenal, že voda na jeho (sedlákově) pozemku obsahuje zvýšené množství elektřiny, což může souviset s fotovoltaickou elektrárnou na sousedově pozemku.

Zemědělec ale tvrdí, že umírání dobytka začalo po instalaci větrných farem. Podobný názor mají i jiní sedláci v okolí, kteří se sešli v Le Mans, kde se dohodli na společném postupu vůči státu, po kterém žádají odškodnění.

Francouzská vláda provedla první studii mapující potenciálně škodlivé dopady elektromagnetického záření na skot již v roce 1998, výsledky ale byly neprůkazné. Otázka ovšem je, zda by vůbec v situaci, kdy jsme zaplaveni wi-fi a mobily, mohly být výsledky průkazné. Některé nezávislé studie již varují před škodlivostí elektromagnetického záření z mobilů a wi-fi, ale úřady nebezpečí ignorují, neb jde o velký byznys a korporátní lobby je silná.

Některé nedávné vědecké studie z různých zemí však připouštějí, že krávy jsou velmi citlivé na elektrický proud proudící skrze půdu, ať už kvůli přírodním, či umělým vlivům, a může to mít negativní dopady na jejich zdraví. A co lidi? To nikdo moc raději nezkoumá…

Loni byla provedena analýza 97 studií v Evropské unii, jež došla k závěru, že elektromagnetické záření z wi-fi, mobilů, vysílačů a dalších zařízení představuje ohrožení života v přírodě – od hmyzu přes ptáky po rostliny. A krávy a lidi.

Argument, proč s tímto alarmujícím stavem nic nedělat, je stále stejný: zatím bylo provedeno málo výzkumu. Jenže jediný, kdo má dost peněz na pořádný výzkum, jsou organizace, které mají toto na svědomí, a ty přece nebudou financovat něco, co je usvědčí z nepravostí. Trošku začarovaný kruh. Selský rozum ale říká, že na to, aby nám došlo, že je něco špatně a záření z Wi-Fi a mobilů škodí zdraví, nepotřebujeme studie a úplně postačí mozek.

Pokud běhají po francouzském venkově krávy s děravými hlavami, které mlátí hlavou o zeď, a umírají po stovkách, francouzská vláda by měla místo čekání na soud rychle zjistit příčinu, což nemůže být tak těžké, a snažit se situaci řešit. Jenže ono se to snáze řekne, než udělá – vlády dnes nejsou tím, kdo ve skutečnosti vládne.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank