Mezinárodní kosmické agentury společně procvičují koordinaci pro případ dopadu asteroidu na Zemi

K.S.Anthony
Outer Places
26.dubna 2019
Překlad: redakce NaSeveru.org
Foto © Pixabay


Musíte uznat, že američtí vesmírní vědci jsou nezlomní. Přestože přiznávají, že asi nedokážou zabránit tomu, aby planetka Bennu proměnila Zemi na kouřící kráter plný zpopelněných ostatků svých lidských obyvatel, Úřad pro koordinaci planetární obrany při agentuře NASA (PDCO, Planetary Defense Coordination Office) se spojil s FEMA a dalšími agenturami pro svého druhu válečné cvičení s cílem připravit se na dopad asteroidu.

A nejlepší část toho všeho jsou tweety Evropské kosmické agentury ESA, která postupně zveřejňuje detaily cvičného scénáře – že byl zpozorován asteroid pojmenovaný 2019PDC a po vypočítání jeho dráhy určena pravděpodobnost zásahu Země 1:100 – jako kdyby se to vše odehrávalo v reálném čase. Agentura moudře označuje všchny tyto příspěvky hashtagem #FICTIONALEVENT (fiktivní událost), aby se vyhnula opakování situace, která nastala při prvním odvysílání rozhlasové adaptace knihy Válka světů v roce 1938 (mnoho lidí považovalo tehdy invazi Marťanů za skutečnou a propadali panice, pozn.překl.).

Cvičení proběhne během konference o planetární obraně ve Washingtonu D.C. a zástupci NASA jsou přesvědčeni, že bude přínosem. “Tato cvičení nám všem v komunitě planetární obrany již v minulosti pomohla pochopit, co naši kolegové z agentur pro krizové události potřebují vědět”, řekl Lindley Johnson z PDCO. “Tato simulace nám pomůže zdokonalit komunikaci mezi jednotlivými složkami a s našimi vládami”.

Ohledně taktické stránky věci, NASA nedávno podepsala kontrakt v hodnotě $69 miliónů se společností SpaceX za účelem asistence v programu DART. Agentura doufá, že systém otestuje v červnu 2021.

Komentář: Hmm…, tedy civilní program na sledování vesmírných objektů blízkých zemi byl poměrně nedávno po úspěšných 15 letech zastaven, posléze znovu spuštěn v režii NASA v tajném režimu, celou dobu nám říkají, že nebezpečí z kosmu je jen hypotetická záležitost a nyní se chystají na mezinárodní cvičení, aby zlepšili součinnost všech zainteresovaných složek v případě dopadu kosmického tělesa. Samozřejmě také hypotetického. Událost tohoto typu je velmi nepravděpodobná. Nebo ne?

Nebezpečí z kosmu? NASA odhalila detaily první mise planetární obrany

Vojenské tajemství: blížící se vesmírné kamení zůstane utajené

SOTT archiv: International space agencies team up to practice for an asteroid striking Earth

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank