Jasný meteor pozorovaný na nebi od Walesu po Francii

SOTT.net
7.května 2019
Překlad: redakce NaSeveru.org

 

Ohnivá koule ozářila oblohu nad anglickým Cambridge 7.5.2019 v čase 2:48 GMT s odhadovanou magnitudou -5 [samotný záblesk exploze musel být výrazně jasnější, pozn.překl.]. Četné kamery od Cardiffu (Wales) přes East Barnet (severní Londýn) až po francouzský Wimeraux tuto událost zachytily.

Usuzuje se, že se jednalo o objekt z roje Éta Aquaridů, který je spojován s Halleyovou kometou. EarthSky.com píše:

“Protože Halleyova kometa oběhla Slunce za mnoho tisíc let již nespočetněkrát, její úlomky jsou rozseté po celé její oběžné dráze. Proto kometa nemusí být nikde poblíž Země nebo Slunce, abychom pozorovali ‘padající hvězdy’ z tohoto roje. Kdykoliv se dráha Země kříží s dráhou komety, její úlomky, často sotva velké jako zrnka písku nebo kousky štěrku, naráží na zemskou atmosféru a zanechají na nebi ohnivou stopu ve formě meteoru.

Naše planeta protíná dráhu Halleyovy komety ne jednou, ale dvakrát do roka. Na začátku května pozorujeme úlomky této komety jako každoroční meteorickou spršku Éta Aquaridů.”

Přestože tento jasný meteor mohl být součástí zmíněného roje, počet pozorování jasných meteorů stoupá každým rokem, jak na SOTT.net dokumentujeme;  téměř každý měsíc je oproti předchozímu roku bohatší na tyto události, a to i v případech, kdy se orbit Země kolem Slunce s žádnou dráhou známých meteorických rojů nekříží.

Oblast od Walesu po severní Francii, kde byl meteor pozorován.

 

Komentář: Nejzajímavější pozorování meteorů průběžně mapujeme v kategorii ‘Oheň na nebi‘.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank