„Když jde do tuhého, musíme lhát“ – citace vrcholných politiků z Evropské unie

Tomáš Vyoral
iPrima.cz
1.května 2019
Foto: Jean Claude Juncker se zvonkem @_davidhansard / Twitter

Před patnácti lety se Česká republika spolu s dalšími zeměmi stala členem Evropské unie. Jak jsem slyšel, už i v pražském metru byli cestující o tomto dni zpraveni. Snad aby náležitě oslavovali a zazpívali si v duchu Ódu na radost („hymnu“ EU). Ve veřejnoprávních médiích, stejně jako v nejvyužívanější zpravodajské agentuře ČTK, se to už dlouho (i v souvislosti s blížícími se eurovolbami) hemží zprávami o EU. Řekl bych takřka bezvýhradně pozitivními. Dovoluji si proto připomenout několik citátů vrcholných představitelů EU, kteří co do svých pozic mají být etalonem „evropské demokracie“ – kterou však často ani nepředstírají.
Jedny z nejbizarnějších citací vycházejí často z úst úřadujícího předsedy Evropské komise a nejznámějšího světového „ischiatika“ Jeana Claude Junckera

„Na něčem se usneseme, necháme to chvíli ležet a čekáme, co se stane. Když to pak nevzbudí žádný výraznější rozruch, protože většina lidí si vlastně neuvědomí, co bylo rozhodnuto, tak v té věci pokračujeme krok za krokem tak dlouho, až už není cesty zpět.” (Zdroj)

Příliš mnoho politiků naslouchá výhradně národním stanoviskům

„Příliš mnoho politiků naslouchá výhradně názorům svého národa. A pokud příliš nasloucháte svému národnímu stanovisku, dostatečně nerozvíjíte to, co by mělo být běžným evropským smyslem… Máme příliš mnoho Evropanů na poloviční úvazek.“ (Zdroj)

„Když jde do tuhého, musíte lhát.” V květnu 2011 pak podle The Telegraph řekl na setkání federalistického evropského hnutí, že často „musel lhát“ a že měnová politika eurozóny by měla být diskutována v „tajných, temných debatách“. (Zdroj)

Na hlasu lidí nezáleží, elity EU si prosadí své. Jde jen o otázku času

„Hranice jsou ten nejhorší vynález, který byl kdy vytvořen,“ uvedl v roce 2016, a to navzdory chaosu, který způsobila tehdejší migrační vlna. (Zdroj)

Před francouzským referendem o ústavě EU v roce 2005 (kterou Francouzi odmítli) Juncker uvedl, že pokud lidé v referendu schválí, co elity chtějí, pak se jde dál. Pokud lid návrh elit odmítne, budou pokračovat tak dlouho, dokud se návrh neprosadí. „Když bude ‚ano‘, pak řekneme ‚jdeme dál‘, a pokud bude ‚ne‘, ‚budeme v tom pokračovat‘.“ (Zdroj)

K Lisabonské smlouvě pak Juncker uvedl: „Samozřejmě, že tam budou nějaká postoupení svrchovanosti (suverenity). Ale byl bych inteligentní, kdybych veřejné mínění na tento fakt upozorňoval?“ (Zdroj)

Komentář:

V případě nutnosti musí být duch evropského společenství vynucován silou

Europoslanec a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, vyučený knihovník, který nemá ani maturitu, by ducha evropského společenství vynucoval i silou:

„Potřebujeme ducha evropského společenství. A v případě nutnosti to musí být vynucené silou… V jistém okamžiku je třeba bojovat a je třeba říct, že v případě nutnosti budeme proti jiným bojovat, abychom dosáhli svého cíle.“ (Zdroj)

Jeden z duchovních otců EU Jean Monet měl v dopise svému příteli z 30. dubna 1952 napsat:

„Evropské národy by měly být vedeny směrem k superstátu, aniž by občané chápali, co se děje. Toho lze dosáhnout postupnými kroky, z nichž každý bude maskován ekonomickým důvodem, které však konečně a nezvratně povedou k federaci.“ (Zdroj)

Závěrem dvě relativně čerstvé citace českých europoslanců

„Snažím se soustředit na mladší generaci, protože vy už jste se nenarodili jako Češi, ale jako Evropané,“ uvedl nedávno pro E15 europoslanec Jiří Pospíšil. (Zdroj)

„Chceme, aby se digitální firmy spojily s bezpečnostními složkami ve všech členských státech a aby spolupracovaly pro případ, že někdo spustí takovou dezinformační kampaň, která by mohla hraničit se stabilitou ve společnosti,“ uvedla podle serveru Českénoviny.cz eurokomisařka Věra Jourová. (Zdroj)

Na závěr jen dodávám příznačnou citaci německého dramatika Bertolta Brechta: „Dosáhne-li dostatečně velkých rozměrů, začne být šílenství neviditelné.“

Za inspiraci a několik odkazů na citace děkuji Michalu Kimákovi.

 

Komentář:

Předstíraná starost o čistotu médií: EU vyhlásila válku fake news

EU: Orwell na plný plyn

Reforma Evropské unie není možná

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank