San Francisco – moře vyplavilo od března devět mrtvých velryb, ale situace je mnohem vážnější

Novinky.cz, ČTK
9.května
Titulní foto: Jeff Chiu, ČTK/AP

 

Na břehu amerického San Franciska vyplavilo moře další mrtvou velrybu druhu plejtvákovec šedý, od začátku března je to již devátá, informovala v úterý stanice ABC News.

Biologové z místní organizace, která život mořských savců zkoumá, tvrdí, že plejtvákovci šedí migrující od Mexika k Aljašce jsou letos ve špatném stavu. Mají totiž zřejmě problém najít dostatek potravy. Stále vyšší teplota oceánu totiž mění podmínky pro život malých mořských korýšů (krilu) a menších ryb, kterými se velryby primárně živí.

Ve státě Washington bylo zatím nazeleno více než 12 mrtvých šedých velryb. Uvízlých velryb na celém západním pobřeží USA bylo letos minimálně 46, což je výrazně víc než loni, kdy jich bylo 25, podle partnerské pobočky společnosti ABC Seattle KOMO.

 

Komentář: Vymírání oceánských živočichů pokračuje narůstajícím tempem. Gary Walton z The Big Wobble o tom píše ve svém článku ze 14.března:

Skutečný počet uhynulých velryb, sviňuch a ptáků v oblasti Atlantského oceánu za první čtvrtletí 2019 nemá obdoby

“Již více než dva roky se vědci snaží přijít na příčinu takzvané ‘neobvyklé úmrtnosti’.

Od ledna 2016 do půlky února 2019 zaznamenala agentura NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru) 88 keporkaků uvězněných zejména na plážích států New York, Virginia a Massachusetts.

Toto číslo je více než dvakrát větší oproti předcházejícímu období 2013-2016.

Na tento nárůst reagovala NOAA ohlášením ‘situace neobvyklé úmrtnosti’ pro východní pobřeží USA v dubnu 2017. Toto prohlášení zůstává dodnes v platnosti.

NOAA si pohrává s myšlenkou, že lodní dopravní trasy a jejich vytíženost stojí za vysokým nárůstem uvězněných velryb. Ale když se na celou věc podíváme z větší perspektivy, ukáže se, že tento problém se týká obou stran Atlantiku a nejde jen o keporkaky.

3.března vyšla zpráva, že počet vyplavených mrtvých delfínů již dosáhl počtu 600 kusů, s mnoh dalšími odplavenými na volné moře nebo ležícími na mořském dně.

Přestože mrtvé delfíny oceán vyplaví na francouzské pobřeží každý rok, vědci říkají, že situace je znepokojivá vzhledem k tomu, že počet za letošní rok je výrazně vyšší než za stejné období kterýkoliv předchozí rok.

The Guardian v únoru napsal, že vědci se pokouší rozluštit záhadu úmrtí odhadovaných 20.000 alkounů [druh mořského ptáka, pozn.překl.] u holandského pobřeží, z nichž stovky byly vyplaveny na místní pláže.

Deník Publico přinesl zprávu v lednu, že šest mrtvých velryb zahynulo u pobřeží španělské Galície během necelého měsíce.”

Za přečtení stojí i tento článek:  Tvorové z hlubin signalizují blížící se rozsáhlé proměny Země: věnuje tomu někdo pozornost?

image_pdfimage_print
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank